Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Msgr. Tomasi: Nujnost dialoga, sicer se bo jedrska grožnja uresničila.

Cerkev po svetu | 10.08.2017, 13:11 Marta Jerebič

Napetost med ZDA in Severno Korejo vse bolj narašča. Pjongjanjg je danes sporočil, da bo imel kmalu pripravljen načrt za izstrelitev štirih balističnih raket blizu ameriškega Guama. Iz sveta se vrstijo pozivi k umiritvi besedne vojne. K dialogu je pozval tudi nekdanji vatikanski predstavnik pri Združenih narodih v Ženevi, msgr. Silvano Tomasi. Opozoril je, da na eni strani raste zavest o tem, da bi jedrska vojna uničila dobršen del človeštva, vendar pa na drugi strani vztrajajo posamezniki in države, ki želijo jedrsko orožje imeti za obrambno sredstvo. Zato po njegovih besedah ne moremo biti mirni. Brez dialoga se jedrska grožnja lahko uresniči.

»Da bi bili varni pred grožnjami z jedrskim orožjem, je nujno, da ga nima nobena država ter da se najde konstruktivna in varna alternativa. Resnost in pomembnost tega uničevalnega sredstva je v tem, da brez razlike povzroči škodo na vojaških ciljih in civilnih objektih. Zato nikakor ni sprejemljivo,« je nadškof Silvano Tomasi dejal v pogovoru za Radio Vatikan.

Pred nekaj tedni je 123 držav podpisalo konvencijo o prepovedi uporabe jedrskega orožja. »Na eni strani gremo torej k bolj jasni zavesti, na drugi pa žal vidimo, da nekatere države želijo obdržati jedrsko orožje ali še bolj razvijati to vojaško tehnologijo.« Po besedah nadškofa Tomasija moramo kot kristjani hoditi po poti miru in opozarjati na posledice možnosti uporabe jedrskega orožja.

»Privesti za pogajalsko mizo osebe s popolnoma različnimi načini mišljenja, s političnimi cilji, ki so si popolnoma nasprotni, je zelo težko. Vendar pa ne smemo prenehati poskušati iskati poti dialoga ter preko zavezništev in prepričevanja pomagati tem državam, da bodo deležne koristi mednarodne trgovine; dati jim je potrebno priložnost za konkreten razvoj za dobro njihovih ljudi, da bi se čutili konkreten del človeške družine, da ne bi čutili, da se morajo skrivati za grožnjami o uporabi sile.«

Nadškof Tomasi je še dejal, da papež Frančišek spremlja razvoj dogodkov.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...