Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Msgr. Tomasi: Nujnost dialoga, sicer se bo jedrska grožnja uresničila.

Cerkev po svetu | 10.08.2017, 13:11 Marta Jerebič

Napetost med ZDA in Severno Korejo vse bolj narašča. Pjongjanjg je danes sporočil, da bo imel kmalu pripravljen načrt za izstrelitev štirih balističnih raket blizu ameriškega Guama. Iz sveta se vrstijo pozivi k umiritvi besedne vojne. K dialogu je pozval tudi nekdanji vatikanski predstavnik pri Združenih narodih v Ženevi, msgr. Silvano Tomasi. Opozoril je, da na eni strani raste zavest o tem, da bi jedrska vojna uničila dobršen del človeštva, vendar pa na drugi strani vztrajajo posamezniki in države, ki želijo jedrsko orožje imeti za obrambno sredstvo. Zato po njegovih besedah ne moremo biti mirni. Brez dialoga se jedrska grožnja lahko uresniči.

»Da bi bili varni pred grožnjami z jedrskim orožjem, je nujno, da ga nima nobena država ter da se najde konstruktivna in varna alternativa. Resnost in pomembnost tega uničevalnega sredstva je v tem, da brez razlike povzroči škodo na vojaških ciljih in civilnih objektih. Zato nikakor ni sprejemljivo,« je nadškof Silvano Tomasi dejal v pogovoru za Radio Vatikan.

Pred nekaj tedni je 123 držav podpisalo konvencijo o prepovedi uporabe jedrskega orožja. »Na eni strani gremo torej k bolj jasni zavesti, na drugi pa žal vidimo, da nekatere države želijo obdržati jedrsko orožje ali še bolj razvijati to vojaško tehnologijo.« Po besedah nadškofa Tomasija moramo kot kristjani hoditi po poti miru in opozarjati na posledice možnosti uporabe jedrskega orožja.

»Privesti za pogajalsko mizo osebe s popolnoma različnimi načini mišljenja, s političnimi cilji, ki so si popolnoma nasprotni, je zelo težko. Vendar pa ne smemo prenehati poskušati iskati poti dialoga ter preko zavezništev in prepričevanja pomagati tem državam, da bodo deležne koristi mednarodne trgovine; dati jim je potrebno priložnost za konkreten razvoj za dobro njihovih ljudi, da bi se čutili konkreten del človeške družine, da ne bi čutili, da se morajo skrivati za grožnjami o uporabi sile.«

Nadškof Tomasi je še dejal, da papež Frančišek spremlja razvoj dogodkov.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...