Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Slovenski vojaki (foto: nn)
Slovenski vojaki

Vlada se vrača s počitnic, čaka jo obrambna zakonodaja

Slovenija | 30.08.2017, 15:48

Cincanje pri obravnavi zakonov o obrambi in o službi v Slovenski vojski, ki jima je koalicija prižgala zeleno luč, a ju premier Miro Cerar ni uvrstil na zadnjo sejo vlade pred počitnicami, je povzročilo nekaj napetosti. Besedili naj bi bili jutri na mizah ministrskega kabineta, čeprav po poročanju časopisa Večer še zdaleč nista usklajeni.

Strokovne službe ministrstev za obrambo, javno upravo in notranje zadeve naj bi v mesecu dni uskladile obrambno zakonodajo, a časopis Večer poroča, da ni tako. Na ministrstvih za javno upravo in notranje zadeve naj bi še imeli pomisleke. "Gre za vprašanje notranjih koalicijskih razmerij, ki jih je težko komentirati," je za naš radio ocenil obramboslovec Klemen Grošelj. Kot je dodal, je jedro spora v vprašanju razmerja med položajem služb v policiji in položajem pripadnikov Slovenske vojske. "Kar ni dobro v političnih razpravah, je to, da delamo razliko med tema dvema za nacionalno varnost naše države izjemno pomembnima strukturama. Zato pričakujem, da bo dosežen kompromis."

Obrambna zakonodaja, ki jo je oblikovalo ministrstvo Andreje Katič, po Grošljevih besedah ni tisto, kar bi sistem potreboval, čeprav predstavlja vsaj korak naprej. "Dejansko bi potrebovali bistveno bolj korenite spremembe tako v zakonu o obrambi kot zakonu o službi v Slovenski vojski, ki bi moral tej omogočiti, da se približa svoji novi naravi, torej tudi dejstvu, da ima profesionalno oziroma poklicno popolnjevanje. Zakon bi bil torej neko orodje, ki bi omogočal uspešno nastopanje Slovenske vojske tako na trgu delovne sile kot tudi omogočal pripadnikom Slovenske vojske nek položaj, ki jim glede na naravo dela pripada in kakršnega vse države rešujejo na podoben način."

Grošelj je ob tem poudaril pomen usklajevanja med socialnimi partnerji, torej tudi upoštevanje pripomb pristojnih sindikatov. "Gre za zakona, ki sta vezana na nacionalno varnost. Ta ne loči med levimi, desnimi in drugačnimi političnimi nazori. Nujen bi bil širši družbeni in politični konsenz, ki bi bil podlaga za sprejem in spremembo te zakonodaje," pa se je odzval na napoved Katičeve, da bo obrambno zakonodajo v parlamentarni postopek vložila poslanska skupina SD, če je vlada tudi jutri ne bo obravnavala.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...