Karitas: Misijonarji v Afriki prosijo za pomoč najrevnejšim
Cerkev na Slovenskem | 23.08.2017, 07:00 Petra Stopar
Slovenska Karitas je že dvanajstič zagnala dobrodelno akcijo Za srce Afrike. Namenjena je pomoči najrevnejšim otrokom in družinam v Afriki, ki zaradi splošne revščine, posledic podnebnih sprememb ali konfliktov nimajo osnovnih dobrin in pogojev za preživetje in dostojno življenje. Z zbranimi sredstvi Karitas podpira razvojne in humanitarne projekte s področja oskrbe z vodo in hrano ter zdravstva in šolstva, ki jih izvaja v sodelovanju s slovenskimi misijonarji in ob pomoči domačinov predvsem na revnem podeželju v osrednjem delu Afrike. Domačini pa so za svoje delo plačani iz sredstev, ki jih Karitas zbere v akciji Z delom do dostojnega življenja.
Izobraževanje in vključenost v šolo velika dragocenost za afriške otroke
»Slovenija je zame majhna država, ki ima veliko srce, hvala lepa,« so besede ruandske sestre Teodozije, s katerimi je zaobjela vso pomoč revnim, ki je bila v zadnjih enajstih letih posredovana iz Slovenije v osrčje Afrike v sklopu zbranih sredstev akcije Za srce Afrike s strani posameznikov, podjetij, SMS sporočil in ob dodatni podpori Ministrstva za zunanje zadeve in Misijonskega središča Slovenije. Zgrajenih ali obnovljenih in opremljenih je bilo sedem šol in vrtec, štirje zdravstveni centri in tri porodnišnice ter deset vodnjakov. S hrano je bilo rešenih mnogo življenj podhranjenih otrok, zaradi česar je dosedanja pomoč iz Slovenije, ki dnevno lajša življenje 250.000 ljudem v srcu Afrike, neprecenljive vrednosti. V Afriki je še veliko ljudi, predvsem otrok, ki tudi letos potrebujejo našo pomoč, so zapisali na Karitas.
V Afriki deluje med drugimi misijonar p. Lojze Podgrajšek, ki pravi: »V naši šoli imajo prednost mladi, ki so brez staršev in prihajajo iz najrevnejših družin. Želimo jim dati dobro znanje in vzgojo ter s tem možnost za boljšo prihodnost.« Sestre v Safi, ki so lani s pomočjo iz Slovenije rešile življenje tudi močno podhranjeni triletni deklici Horebi, so dejale: »Podhranjenost je v tej državi velik problem. Otroci umirajo vsakodnevno. Sestre vedno občutimo neizmerno veselje, kadar kakšen otrok preživi. Hvala vsem, ki pomagate, da lahko zdravimo bolnike in rešujemo življenja.«
Lanski darovi šli v Safo, Mukungo, Rwisabi, Kiguhu, Ampitafa, Kasungo
Z zbranimi sredstvi v lanskoletni akciji Za srce Afrike je Karitas v Safi v Centralnoafriški republiki omogočila nakup opreme za novozgrajeni bolnišnični sobi, sprejemnico, lekarno in sanitarije v zdravstvenem centru ter 3,3 tone hrane za pomoč 408 podhranjenih otrokom in 23 nosečnicam. V Mukungu v Ruandi je v sodelovanju z misijonarko s. Vesno Hiti podprla gradnjo in opremljanje dveh sob in sanitarij za bolnike, ki so dlje v oskrbi. Ob podpori minsitrstva so nadaljevali z oskrbo in zdravstveno vzgojo nosečnic in mater o higieni in pravilni prehrani otrok. V Rwisabiju v Burundiju so v vrtcu zgradili in opremili večjo učilnico za izobraževanje dvesto otrok, omogočili plačilo dela dveh vzgojiteljic, babice in sestre v zdravstvenem centru, kjer so kupili tudi manjkajočo opremo. V Kiguhu v Burundiju so skupaj s s. Bogdano Kavčič podprli obnovo 6 učilnic vaške šole, ki jo obiskuje 943 učencev. V Ampitafa na Madagaskarju so v sodelovanju z Janezom Krmeljem podprli nakup 7,5 ton riža in 160 l olja za dnevni obrok 217 osnovnošolcev. Skupaj s Caritas Malavi so ob hudi suši podprli nakup hrane in semen. V Kasungu v Malaviju pa so v novi gimnaziji omogočili nakup 150 vzmetnic in vzglavnikov za internat na prošnjo p. Podgrajška.
Komu boste z letošnjimi darovi lahko pomagali?
S pomočjo letošnje akcije bo Karitas v Safi v Centralnoafriški republiki znova preko celega leta pomagala z nakupi hrane za pomoč preko štiristo podhranjenim otrokom. V Kiguhu v Burundiju, kjer so sestre začele z novim misijonom, je potreba po popolni obnovi in opremljanju zdravstvenega centra, ki oskrbuje 12.000 prebivalcev. Streha pušča. Misijonarka s. Bogdana Kavčič, ki deluje v Kiguhu v Burundiju, je o razmerah povedala: »Mama je proti večeru prinesla svojega otročka z visoko vročino v zdravstveni center v Kiguhu. Tam ni našla nobenega zdravstvenega delavca, ker jih primanjkuje. Zaman je čakala in otrok ji je umrl v naročju. Če otroci ne dobijo pravočasne pomoči, lahko hitro umrejo zaradi velike vročine, malarije in njenih posledic. Vse nas sestre ob tem zelo boli srce, zato bi želele v tem kraju, kjer imamo nov misijon, prevzeti skrb za zdravstveni center. Prosimo za pomoč.« Strop in predelne stene so uničene, primanjkuje opreme, vode in zdravstvenih delavcev. V Kiguhu sestre želijo zgraditi tudi vaški vodnjak, kjer se bo z vodo oskrbovalo 170 družin.
»V Nyangungu v Burundiju, kjer smo leto nazaj zgradili novo šolo z 12 učilnicami, nas ravnateljica prosi za nakup učbenikov za učbeniški sklad šole. V Ruzo v Burundiju, kamor so zaradi trajajoče suše in lakote pribežali mnogi iz Kirunda, bomo z nakupi s hrano in drugimi potrebščinami pomagali 200 preseljenim družinam. Lani je šolo obiskovalo 895 otrok. Mnogi so imeli samo zvezek. V osnovnih šolah v Ampitafa in Tolangara na Madagaskarju pa želimo podpreti nakupu riža za preko 300 učencev, za katere je to pogosto edini dnevni obrok,« pravijo na Karitas.
Kako lahko darujete
Darovalci svoj dar Za srce Afrike 1 evro ali 5 evrov lahko prispevajo z SMS sporočilom AFRIKA ali AFRIKA5 na 1919 ali na Slovensko Karitas, Kristanova ulica 1, 1000 LJ, TRR: SI56 02140-0015556761, sklic: SI 00 2127 namen: Za srce Afrike. Zgibanka s položnico bo na voljo tudi v septembrski številki revije Ognjišče. Več o akciji si lahko preberete tudi na spletni strani www.karitas.si.
Program Z delom do dostojnega življenja
V sklopu akcije Za srce Afrike letos na Karitas nadaljujejo s programom Z delom do dostojnega življenja, preko katerega s pomočjo 514 mesečnih slovenskih darovalcev že omogočajo plačilo za redno in občasno delo staršem iz 300 revnih družin v Afriki (Ruandi, Burundiju, Centralni Afriki in na Madagaskarju) ter 14 v Albaniji in 9 na Šrilanki.
»Revna družina na afriškem podeželju potrebuje dodatnih 24 evrov, v mestu 48 evrov, v Albaniji 50 evrov in na Šrilanki 30 evrov na mesec, da dostojno preživi, ima dovolj hrane, dostop do zdravil in šolskih potrebščin za otroke. Po sedmih letih izvedbe akcije so se mnoge družine že postavile na lastne noge, namesto njih so misijonarji vključili druge revne družine,« pojasnjujejo na Karitas.
Z majhno dnevno odpovedjo, kot je 1 evro na dan, lahko po besedah karitativnih sodelavcev posamezniku na drugem kontinentu omogočimo redno delo in njegovi družini spremenimo življenje. »Letos bomo na ta način podprli nove revne družine v Burundiju, Eritreji, Albaniji in na Šrilanki. Zbiramo tudi mesečni dar za plačilo zdravstvenih delavcev in učiteljev na misijonih v Afriki. Lani smo podprli delo zdravnika in dveh učiteljic. Vabimo nove mesečne darovalce, kar lahko storijo preko trajnika ali položnic,« so povabili v humanitarni ustanovi Cerkve na Slovenskem.
Zaradi odprtega srca mnogih v Sloveniji se najde tudi veliko lepih zgodb, med katerimi je tudi Claudinina, ki prihaja iz Mukunga: »Imava pet otrok. Mož dela pri sestrah na misijonu že dve leti. S plačilom, ki ga zasluži za delo, lahko plačamo šolnino, zdravstveno zavarovanje in kupimo hrano. Kupili smo tudi kozo in obnovili hišo, streho. Življenje se nam je spremenilo.«
Za več informacij o darovanju ali vključitvi v akcije lahko pokličete na Slovensko Karitas 01/300 59 60. Akcije bo Karitas predstavila tudi na novinarski konferenci, v sredo, 23. avgusta, ob 11.30 v Galeriji Družina v Ljubljani.