O vlogi slovenskih duhovnikov pri priključitvi Prekmurja matici
Slovenija | 16.08.2017, 17:32
V Puconcih bo nocoj slovesnost pred dnevom združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, ki jo pripravljajo tamkajšnja občina ter občini Cankova in Tišina ter Prekmursko društvo generala Maistra. Že prej je bilo praznično tudi v Črenšovcih pri spomeniku duhovnika Jožefa Klekla. Ta je leto dni pred združitvijo Prekmurja z matico načrtoval avtonomno pokrajino - Slovensko krajino, ki bi bila del države Slovencev, Hrvatov in Srbov.
Pri sveti maši pred prvo državno proslavo ob počastitvi dneva združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom avgusta 2006 je kardinal Franc Rode spomnil tudi na ostale duhovnike, ki so prispevali svoj del k temu, da je lahko prišlo do združitve. "Kako ne bi danes omenili vrste znamenitih prekmurskih duhovnikov, ki so gradili narodno zavest in čut pripadnosti slovenskemu narodu: dr. Franc Ivanocy, oba Klekla, Ivan Baša, Jožef Sakovič, Ivan Jerič, Jože Godina in toliko drugih," je takrat dejal kardinal Rode. Poudaril je še, da so katoliški duhovniki zidali na skalo in z Gospodom.
Posebno vlogo pri tem delu je odigral teološki profesor in prevajalec Svetega pisma dr. Matija Slavič. Skupaj z ostalimi duhovniki se je trudil za priključitev matičnemu narodu. Prelomnica v njegovem prizadevanju je bilo leto 1919, ko je sodeloval na mirovni konferenci v Parizu. Tam je z dvema znanstvenima razpravama utemeljil zahtevo za priključitev Prekmurja matični domovini in o tem prepričal prepričal zbrane predstavnike takratnih velesil. Njegova zasluga je, da je bilo z naknadnim sklepom vrhovnega sveta mirovne konference današnje Prekmurje priključeno novi skupni državi SHS.
Praznik, ki je pred nami, je vezan na 17. avgust 1919, ko je vojaška oblast upravljanje nad Prekmurjem predala civilni oblasti. Ob tej priložnosti so v Beltincih pripravili zborovanje, s katerim so proslavili priključitev Sloveniji. "Prvo nedeljo po osvoboditvi Prekmurja po naših četah, se je vršil v Beltincih, prvi slovenski ljudski tabor, kakršnega še slovensko Prekmurje ni videlo in kakor si sijajnejšega in veličastnejšega niti bujna domišljija predstavljati ne more. Nad 20 000 vrlih Prekmurcev se je zbralo v Beltincih, da izrazi svoje nepopisno veselje in globoko hvaležnost, ker je rešeno iz tisočletnega narodnega suženjstva," je med drugim zapisal dr. Slavič.