V Sloveniji na seznam za presaditev organa letno uvrščenih sto bolnikov
Slovenija | 15.08.2017, 00:15
V Sloveniji je na nacionalni seznam za presaditev organa na leto uvrščenih dobrih sto bolnikov. Kot kažejo podatki zavoda Slovenija transplant, je povprečna čakalna doba za srce, jetra ali ledvice v primerjavi z ostalimi državami relativno kratka - manj kot 365 dni. Izziv predstavlja zagotavljanje zadostnega števila razpoložljivih organov.
Za darovanje organov se lahko slovenski državljani odločijo v času življenja, kar potrdijo z vpisom v nacionalni register. 31. decembra lani je ta beležil nekaj več kot 5.300, kar je po oceni zavoda Slovenija transplant relativno nizka številka. "Da imamo tako malo vpisanih darovalcev, bi lahko pomenilo marsikaj, ampak mi smo vendarle bolj veseli drugih podatkov. Ko vprašamo ljudi, ali podpirajo darovanje, ali so za darovanje, ne da bi jih s tem povpraševali po tem, ali so že opredeljeni, dobimo v 70 odstotkih podporni odgovor. To je za nas zelo pomembno. Ali se opredelimo ali ne, je namreč uvodni korak," je za naš radio že pred časom povedala direktorica zavoda Slovenija transplant Danica Avsec.
Največ darovalcev v Sloveniji pridobijo v ljubljanskem kliničnem centru - lani je vsaj en organ darovalo 28 umrlih. V celjski bolnišnic je lani vsaj en organ darovalo sedem umrlih, v mariborskem kliničnem centru in novogoriški bolnišnici po dva človeka ter v izolski in murskosoboški bolnišnici po en človek. V preteklem letu so bolnišnice pridobile 68 ledvic, 39 jeter, 13,5 pljuč z obema kriloma, 13 src in dve trebušni slinavki.
V Sloveniji imamo en transplantacijski center, v naši največji bolnišnici izvajajo programe za presaditve solidnih organov. Sistem razporejanja organov zagotavlja enako dostopnost do takšne terapije vsem državljanom. Lani je bilo opravljenih 117 presaditev. Presaditev pljuč za slovenske prejemnike opravljajo na Dunaju. Pediatrične transplantacije delno opravijo v ljubljanskem kliničnem centru, delno v Gradcu in Bergamu.