Sveče ob grobišču pod Krenom
Ob 23. avgustu pozivi k sprejetju resolucije o evropski zavesti
Slovenija | 23.08.2017, 12:20
Na stari celini se 23. avgusta spominjamo žrtev vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. Ob tem se vrstijo različni dogodki, pri nas pa tudi novi pozivi k sprejetju resolucije o evropski zavesti in totalitarizmu. Direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič Zver je pred kratkim za Radio Ognjišče spomnila, da bi državni zbor s tem svetu poslal pomembno sporočilo. Naj Slovenija ne zavlačuje z obsodbo nacizma, fašizma in komunizma, je medtem državnemu vrhu svetoval predsednik Slovensko-ameriškega sveta Rudi Kolarič.
Evropski parlament je resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu sprejel leta 2009. K temu je pozval tudi članice Evropske unije. Ena redkih držav, ki tega še ni storila, je Slovenija. "Vsa sporočila politike imajo svoj pomen, zato bi sprejem te resolucije v slovenskem parlamentu na nek način pomenil, da smo se Slovenci sprijaznili s svojo preteklostjo. Ta je bila, kakršna je bila - polna nasilja, krvi in žrtev. Ampak zdaj želimo poenoteni v odnosu do vsega zla, do vsega hudega, kar se je zgodilo, naprej - da zavrnemo to zlo, da zavrnemo nasilje," je bila jasna Valič Zverova.
Z javnim pismom se je na predsednike države, vlade in državnega zbora pred kratkim obrnil Kolarič. V njem je med drugim spomnil, da je slovenska oblast obsodila fašizem, nacizem in smrtno kazen, a dodal, kako tragično in nesprejemljivo je njeno zavlačevanje z odločno in nedvoumno obsodbo hudodelstev komunističnega nasilja, čeprav to svojemu narodu dolguje, tako kot mu dolguje objektivno in nepristransko zgodovino. Po Kolaričevih besedah v Sloveniji teoretično ni več komunistov, vendar obstajajo simpatizerji komunizma, ki se z vsemi silami branijo in blazno zagovarjajo načrtne in premišljene "pomote", ker nimajo poguma priznati resnico. Prepričan je, da je tako tudi zaradi nepoznavanja bližnje preteklosti. Kot je poudaril, smo bili Slovenci v njej soočeni s surovimi, pretresljivimi in z nečloveškimi umori - tudi uglednih in vplivnih civilistov, družin in celo otrok. Mnogi so bili živi zakopani v rudniške rove. Kolarič je državni vrh opozoril, da slovenska oblast vsega tega še ni označila kot zlo. Na svoje javno pismo za zdaj ni prejel nobenega odgovora.