Marjan BuničMarjan Bunič
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Vhod v poljsko taborišče Auschwitz (foto: Urška Hrast)
Vhod v poljsko taborišče Auschwitz

Pred nami je dan spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov

Slovenija | 22.08.2017, 15:30

Na stari celini bomo jutri zaznamovali dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je Evropski parlament razglasil leta 2009. Osrednje slovesnosti se v tem tednu vrstijo v estonskem Talinu, glavnem mestu države, ki trenutno predseduje Evropski uniji. Pri nas bo spominsko svečanost že deveto leto zapored pripravil Študijski center za narodno spravo.

23. avgusta leta 1939 je bil podpisan pakt Ribbentrop-Molotov med nacionalsocialistično Hitlerjevo Nemčijo in komunistično Stalinovo Sovjetsko zvezo, kar je vodilo v tragedijo druge svetovne vojne in desetine milijonov žrtev. V Študijskem centru za narodno spravo so ob tem zapisali, da se morata tako Evropa kot tudi Slovenija, ki dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov uradno zaznamuje od leta 2012, zavedati svoje poklicanosti k ohranjanju demokracije, ki lahko temelji le na jasno postavljeni meji med zagotovljeno pravico, svobodo, dostojanstvom in varnostjo svojih državljanov na eni strani ter strahom pred izgubo teh vrednot na drugi. Kot so dodali, so si narodi stare celine za omenjeno raven spoštovanja in dialoga med prebivalci prizadevali dolga stoletja. "Kaj pomeni prestopiti mejo, so pokazali totalitarizmi prejšnjega stoletja in kažejo teroristična dejanja danes. Zato se je treba iz zgodovine učiti in naučiti, da ne bomo obstali na mestu ali šli celo korak nazaj," so poudarili.

Direktorica omenjenega javnega zavoda, zgodovinarka Andreja Valič Zver, je za naš radio pred kratkim opozorila, da je naš odnos do tega dne predvsem zelo razdeljen. "Na Slovenskem imamo zelo različne družinske zgodbe. So družine, ki so trpele hude krivice, hudo nasilje. In so družine, ki so živele v privilegiranih odnosih ter želijo te privilegije in te monopole ohranjati še naprej."

V estonskem Talinu so ob 23. avgustu med drugim pripravili mednarodno konferenco, posvečeno razpravi o posledicah zločinov komunističnih režimov in njihovi zapuščini v državah Evropske unije ter pobudi za boj proti nekaznovanosti nad zločini, ki so jih zagrešili komunistični totalitarni režimi.

Študijski center za narodno spravo v sodelovanju z Vojaškim vikariatom Slovenske vojske in ljubljansko stolno župnijo jutri popoldne ob 17.30 v prestolnici pripravlja srečanje pred veleposlaništvom ZDA, kjer stoji spominska plošča slovenskim žrtvam vseh treh totalitarnih režimov. Uro pozneje bo sledila sveta maša za žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki jo bo v stolni cerkvi svetega Nikolaja daroval ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar. Po njej bo še kratka akademija, na kateri bo zbrane nagovoril pesnik, esejist in prevajalec Brane Senegačnik.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...

Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...