Svetovalnica: Za rože je jutranje zalivanje zlata vredno
Hrana in okolje | 25.07.2017, 11:49 Rok Mihevc
Za nami je tretji vročinski val, včeraj smo dočakali osvežitev, ponekod smo bili spet priča tudi neurjem, v današnji Svetovalnici pa smo se ustavili ob pogledu na naše okrasne rastline in kako zanje poskrbeti v vseh teh okoliščinah. Na kaj biti pozoren je svetovala Monika Mohar iz vrtnarstva Hortika iz Goričan pri Medvodah.
Tako kot je vročina stres za nas, tako je tudi za naše rastline in rože, pravi Monika Mohar. »Rože zjutraj zaživijo in zacvetijo, čez dan so klavrne, proti popoldnevu uvele in jih je žalostno pogledati, proti večeru se spet postavijo pokonci.«
Hkrati pa Moharjeva opozarja, da ni vsaka roža za na vsako lego. Na sončno lego in jug je primerno saditi rože, ki tja sodijo – zmajeva krila, pelargonije, bršljanke. »Nikakor pa tja ne sadimo fuksije, koprive, nageljne. Če to upoštevamo, uspeh ne bo izostal in ne bomo imeli težav.« Vse to po njenih besedah premislimo že spomladi, ko delamo zasaditveni načrt. »Ob tem pa svetujem, da rože kupujete v vrtnarijah in ne večjih trgovskih centrih. V vrtnarijah so vrtnarji, ki so tam zato, da vam pomagajo in svetujejo.«
Ukrepi po dežju in neurju
Po vsakem močnejšem dežju ali neurju je potrebno pregledati rože in korita, kaj se je zgodilo. Lahko se zgodi, da polomi mlade poganjke, ki jih je potrebno odstraniti, prav tako odcvetele zlepljene cvetove. »Prav ti so namreč vir raznih bolezni in škodljivcev. Če se bo kaj skuhalo, potem se bo to skuhalo tam,« je kar po domače razložila Monika Mohar. »Potrebno si je vzeti čas in pregledati nastalo škodo.«
Zalivanje ob jutranjih urah z deževnico
»Zlata vredno je jutranje zalivanje,« pravi naš gostja. »Vem, da včasih ni časa, zato lahko to storimo tudi zvečer, ko ni več sonca.« Zalivamo z deževnico ali postano vodo iz sodov ali zalivalk, direktno iz vodovoda pa ni najbolje za rože. »Vedno zalivamo po substratu, da ne zmočimo rastline, če pa imamo korita z vodno rezervo, pa kar v tulec. Mokra rastlina je namreč spet lahko podvržena boleznim.« Moharjeva pa opozarja tudi na to, da se rože v koritih z vodno rezervo lahko na soncu skuhajo. »Zato v njih v prvi vrsti posadimo rastline, ki prevešajo, da se pred koritom ustvari senca, zelena zavesa in nimamo težav.«
Vprašanjem poslušalk in poslušalca prisluhnite v avdio posnetku: zakaj se primule sušijo (10:15), zakaj pasijonka ne cveti (11:15), mnenje o kapljičnem namakanju (13:00), o vzgoji orhidej (15:15), o skrbi za božično zvezdo do božiča (16:15), kako gnojiti gorenjske nageljne (17:15), kako rešiti sušenje pri petuniki (19:11) in kako odstranjujemo cvetove pri polvisečih pelargonijah (23:15).