Porodnišnica Kranj
Več kot 7.000 ljudi za ohranitev avtonomnosti kranjske porodnišnice
Slovenija | 20.07.2017, 11:55
Vlada še ni sprejela končne odločitve o pripojitvi kranjske porodnišnice jeseniški bolnišnici, saj še usklajuje odprta vprašanja na nekaterih vsebinskih področjih. Medtem so prebivalci širšega območja gorenjske prestolnice zbrali več kot 7.000 podpisov pod peticijo za ohranitev avtonomnosti kranjske porodnišnice.
Na ministrstvu za zdravje poudarjajo, da je združitev nujna, saj bo kranjska porodnišnica le tako lahko varno in dolgotrajno delovala. Časovnica postopka pripojitve še ni določena, a kot dodajajo, bo kranjska porodnišnica tudi znotraj jeseniške bolnišnice ostala na trenutni lokaciji kot samostojna enota z dozdajšnjim programom.
"Verjetno je osnovna ideja opustiti določene programe, ki ne prinašajo dobička. A pri vsem tem gre dejansko za podvrednotenje teh operativnih posegov," je medtem za naš radio ocenil pobudnik peticije in svetnik Mestne občine Kranj Gorazd Copek. Prav korektno vrednotenje zdravstvenih storitev s strani vlade in zdravstvene zavarovalnice je po njegovem ključno za reševanje finančnih težav, v katerih se je znašla kranjska porodnišnica. Kot je poudaril, s samo reorganizacijo še ne bo izplavala iz rdečih številk. "To je dokazalo tudi zadnje finančno poročilo kranjske porodnišnice. Ugotovilo je, da bo podvrednotenje zdravstvenih storitev še naprej prinašalo izgubo, in to kar pol milijona na leto. S pripojitvijo ne bomo rešili problemov, bolj sistematično bo treba pristopiti."
Da strateško neopredeljena odločitev ne bo prinesla želenih učinkov, želijo ministrstvu za zdravje sporočiti tudi podpisniki peticije za ohranitev avtonomnosti kranjske porodnišnice. "Želimo, da bi vlada temeljito premislila in po resnično strateških analizah ugotovila, ali je pripojitev sploh smotrna," je bil jasen Copek. Ob tem je spomnil, da je kranjska porodnišnica ena vodilnih v Sloveniji po načinu spremljanja porodništva in po določenih operativnih posegih v ginekologiji.