Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

V DZ po nujnem postopku novela zakona o zdravniški službi, mladi zdravniki kritični

Zdravstvo | 12.07.2017, 12:30 Petra Stopar

Državni zbor je današnji dan začel z obravnavo predloga novele zakona o zdravniški službi. Ta se dotika predvsem področja izobraževanja mladih zdravnikov in njihovih specializacij. Parlament novelo obravnava po nujnem postopku, do česar so bile kritične opozicijske poslanske skupine SDS, NSi in nepovezani poslanci, pa tudi koalicijski Desus. Izrecno podporo so predlogu napovedale opozicijska Levica ter koalicijski SMC in SD.

V koaliciji so poudarjali, da je treba kljub pomislekom o potrebi po nujnosti postopka omenjeno novelo zakona sprejeti, saj zdravstveni zavodi nujno potrebujejo denar za kritje nakopičenih stroškov storitev. Kot je znano, je načrt ministrstva, da prenese 80 milijonov evrov sredstev, ki so namenjena za pripravništva in specializacije zdravnikov, z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije na državni proračun, prav z namenom zagotavljanja denarja za dodatne zdravstvene storitve, kar bi posledično pripomoglo k hitrejši obravnavi bolnikov, ocenjuje ministrica Milojka Kolar Celarc, ki še meni, da bomo »s prenosom plačila navedenih stroškov dela na proračun tudi pripomogli h dolgoročni zagotovitvi finančne vzdržnosti zdravstvenega sistema«.

A stroka, predvsem Zdravniška zbornica, mladi zdravniki ter sindikata Fides in Praktikum, poudarjajo, da ta ukrep ne bo skrajšal čakalnih dob. Ta in še nekateri drugi posegi politike v sistem urejanja razpisovanja specializacij bodo tudi po mnenju dela opozicijskih poslancev krivi za čedalje več odhodov zdravnikov v tujino in posledično za večjo umrljivost slovenskega prebivalstva. »Nezadovoljstvo nad pogoji dela, neenakopraven položaj z ostalimi zaposlenimi v javnem zdravstvu, vmešavanje politike v stroko. To so le nekateri razlogi, ki skrbijo mlade zdravnike,« je dejal poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Da je odnos politike do mladih zdravnikov izkoriščevalski, je za Radio Ognjišče povedala specialistka pediatrije Tina Bregant: »Ker ta zakon, vsaj kot je zapisan do sedaj, krši tudi nekatere ustavne pravice. To je za moje pojme nesprejemljivo. Poleg tega nedemokratičnost nujnega postopka krši načela naše države. Zaposlovanje mladih zdravnikov po dekretih – to smo res imeli že pred nekaj leti, vendar to ni država, v kateri bi jaz rada živela.«

Kolar Celarčeva je kasneje v državnozborski razpravi vztrajala pri trditvi, da se je ministrstvo o noveli usklajevalo s stroko, še vedno pa vztraja pa tudi na ministrski funkciji. Kot smo poročali, jo je k odstopu s položaja pozval Desus, potem ko je SDS proti njej vložil interpelacijo.

Med glavnimi razlogi zanjo so tudi razmere na pediatrični kliniki. Razpravo o stanju na otroški srčni kirurgiji bo popoldne nadaljeval svet Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Njegovo vodstvo je že sredi junija predlagalo razrešitev strokovnega direktorja pediatrične klinike Rajka Kende, ker naj bi bil objektivno odgovoren za stanje v službi za otroško kardiologijo v času, ko jo je začasno vodil. Ta je obtožbe zavrnil kot neutemeljene, nato pa je ministrica k odstopu pozvala generalnega direktorja UKC Andraža Kopača in strokovno direktorico Marije Pfeifer. Tudi onadva vztrajata na položajih.

Zdravstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...