Kardinal Parolin o Rusiji, Trumpu, Venezueli in Kitajski
Cerkev po svetu | 28.07.2017, 08:58 Marta Jerebič
Vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, je v daljšem pogovoru za italijanski časopis v zvezi z odnosom Rusija - Zahod poudaril, da morata biti mir in iskanje rešitev za sedanje krize nad zasebnimi interesi. Spregovoril je tudi o ameriškem predsedniku Trumpu, krizi v Venezueli in upanju Cerkve, da bi kitajski katoličani lahko svobodno izpovedovali vero.
Kardinal Parolin, ki se bo konec avgusta v Moskvi srečal tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, je v pogovoru za italijanski dnevnik Il Sole 24Ore menil, da morata Rusija in Zahod vzpostaviti potrpežljiv, konstruktiven, odprt in spoštljiv dialog. Vprašanje miru mora biti pri tem postavljeno nad nacionalne in strankarske interese. Kardinal Parolin je leta 2015 že obiskal Belorusijo, lani pa Ukrajino.
V zvezi z ameriško administracijo je dejal, da je za ocenjevanje predsednika Donalda Trumpa potrebnega še nekaj časa, saj je nova administracija tako edinstvena in drugačna od prejšnjih, da je potreben čas, da najde svoje ravnotežje. ZDA pa je pozval, naj odgovorno ravnajo do podnebnih sprememb.
Preden je bil kardinal Parolin imenovan za najvišjega vatikanskega diplomata, je služil kot nuncij v Venezueli. Po njegovih besedah tam ne primanjkuje samo osnovnih dobrin, kot so hrana in zdravila, ampak tudi vizije za miroljubno in demokratično rešitev krize. Meni, da se bo konflikt še poglobil v prihodnjih tednih zaradi odločitve predsednika Nicolasa Madure o spremembi ustave, ki bi mu dala več pooblastil. Mediacija, ki je v preteklosti potekala pod pokroviteljstvom Svetega sedeža, je zaradi neizpolnjevanja obvez propadla. Kardinal Parolin je ob tem dejal, da je Vatikan vedno pripravljen pomagati.
V zvezi z Evropo je opozoril pred nacionalizmom, ki po njegovih besedah celino ropa njenih vrednot. Poudaril je tudi, da ima Evropa nenadomestljivo odgovornost do prebežnikov.
Nazadnje je spregovoril še o Aziji. Katoliška cerkev pričakuje, da ji bo zagotovljena svoboda izražanja vere. V ta namen so vzpostavili dialog z vladami nekaterih tamkajšnjih držav, med njimi s Kitajsko. »Dialog sam po sebi je že pozitivno dejanje. Odpre priložnost za srečanje in omogoča rast zaupanja,« je še dejal kardinal Parolin.