Marjan BuničMarjan Bunič
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Svetovalnica: Če imate radi svojega ljubljenčka, ga ne hranite prekomerno

Hrana in okolje | 13.06.2017, 13:31 Rok Mihevc

Torkova Svetovalnica je bila namenjena skrbi za mali štirinožne prijatelje – mačke in pse. Svetovala je veterinarka Petra Frangež.

Pse in mačke mučijo podobne tegobe kot ljudi in obiski pri veterinarjih nas včasih stanejo kar precej. Podatka o tem, katere pasme imajo večje težave, ni. Petra Frangež pravi, da imajo nekatere pasme več prirojenih težav, druge pa več pridobljenih. »Zlati prinašalci in labradorci so na primer »pobiralci«, imajo več težav z driskami in bruhanjem. Drugače pa je recimo pri mopsih, ki imajo več težav z dihanjem in alergijami, zaradi same strukture nosu.«

Prehrana

Ko smo živali dali v naš življenjski prostor, so te pridobile tudi nekatere naše težave. »Zaradi življenjskega sloga in tudi zaradi prehrane.« Frangeževa poudarja, da ni nič narobe, če živali hranimo z našo hrano, ki jo kuhamo. »Paziti pa moramo, kaj jim dajemo in upoštevati pravilna razmerja pri prehrani. Mački in psi so mesojedi, zato je njihova hrana predvsem meso. Za brikete pa pravimo, da so polnovredna hrana in da dodatkov potem ne potrebujejo. Razen če je žival bolna, takrat je prehrana drugačna.«

Velika težava zadnjih let je, da ljudje ne dojamejo, da imajo pretežke živali enake probleme kot ljudje. »Pojavlja se diabetest, težave s kostmi in prebavili zaradi mastne hrane, driska, bruhanje in vse to dolgoročno seveda ni dobro.« Zato je Petra Frangež ljudem na srce položila, da če imamo živali radi, naj jih ne hranimo prekomerno. »Večina psov deluje na principu, »več boš dal, več bom pojedel«, saj s tem izkazujejo tudi svojo ljubezen.« Psi jedo dvakrat na dan, mačke pa imajo hrano vedno na razpolago. »Problem je pri ljudeh, ki med obroki psom dodajajo hrano, jim kaj »pade z mize« in ni nekega reda pri prehranjevanju.«

Kako pes pokaže, da je z njim nekaj narobe?

Da je nekaj narobe, nam pokaže njegovo nenormalno vedenje in vsako odstopanje. »Ali težko vstane, mogoče bolj poležava, je žival bolj apatična, se več prehranjuje ali manj, več pije, spremembe pri prebavi, driska, bruhanje in podobno. Karkoli opažate pri živali, kar ni normalno za njo, je že znak za obolenje.«

Motnje vida

Težave z vidom so precej pogoste pri starejših živalih. »To jih sicer ne moti, ker se orientirajo predvsem z vohom, ki je njihov primarni čutilni organ. Ko imajo težave z vidom, se največkrat zaletavajo in nočejo v okolje, ki ga ne poznajo.« Najpogostejša je siva mrena in v Sloveniji imamo specialista, ki se ukvarja z njo, a je seveda potrebno upoštevati temu primerno ceno postopka, še opozarja Frangeževa.

Bolhe

Bolhe so precejšnja nadloga in za odpravo teh parazitov je potrebno poskrbeti mesečno. Če ne prekinemo razvojnega kroga bolh, jih imamo kmalu lahko kar precej. »Razvojni krog traja samo 12 dni, od jajčeca do odrasle bolhe. Vmesna faza – ličinka, lahko preživi tudi pol leta v ugodnih pogojih – med ploščicami, parketom, v stanovanju...« Tekom življenja odrasla bolha odloži od 20 do 30 jajčec in toliko je tudi potencialnih novih bolh. »Zato svetujem, da ukrepate z antiparazitikom. Iztrebke bolh prepoznate kot drobne, črne pikice. Preizkusimo tako, da jih damo na belo vato in dodamo vodo. Če se razkroji v rdečo, je to iztrebek bolhe, ker to je kri, ki jo pijejo te živali.«

Mačke se same ne bodo »zlizale«

Reklo, da se mačke same »zližejo«, je nastalo zaradi dejstva, da so bolj mobilne in niso toliko odvisne od nas. »Zato, če vidite, da se vaša mačka čudno obnaša, jo peljite k veterinarju. Pri ugrizih nastane »abces«, ki ga je potrebno očistiti in takrat rabijo nujno medicinsko pomoč. Pri ugrizi se namreč vnese veliko bakterij, lahko nastane res globoka rana. Ranica je sicer lahko majhna in se hitro zapre, poškodbe pa so v notranjosti velike. Zaradi dlake ponavadi tako rano opazimo šele, ko ognojek res naraste in poči. Takrat se temperatura živali poviša na 40 stopinj Celzija.«

Vprašanjem poslušalk prisluhnite v posnetku Svetovalnice: zakaj mačka, stara 16 let, nenehno bruha (4.15), kako je s poškodbami kolen in kolkov (6.40), o herniji diska pri psički (10.30), kaj je leptospiroza (13.00), o tabletah za razglistanje (16.00), zakaj kužku kaplja iz penisa (18.40), kako preprečiti valjanje živali po urinu (20.30), kako omilimo simptome alergije na travo (27.00), katere bolezni živali se prinašajo na človeka (27.45).

Hrana in okolje, Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...