Marjan BuničMarjan Bunič
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Svetovalnica: Ni cvetja brez trnja

Hrana in okolje | 07.06.2017, 10:32 Rok Mihevc

Po vrtnicah je dišalo je v tokratni Svetovalnici, saj smo gostili strokovnjaka na področju kraljice vrtov, Matjaža Mastnaka z Arboretuma Volčji potok. Slovenci smo že na splošno ljubitelji vrtnic, konec tedna pa se obeta tudi mednarodno srečanje ljubiteljev vrtnic v Arboretumu.

Trenutno vrtnice cvetijo in prva obdobja cvetenja so najlepša paša za oči in nos, pravi Mastnak. »Cvetove, ki odcvetijo je potrebno odstraniti, če cvetijo v šopih, pa vsak stari cvet posebej odlomimo. Ko odcvetijo cele veje, odrežemo tako globoko, da pridemo do prvega lista, ki ima pet lističev. Tu brst spi in čez nekaj tednov bo pognal nov cvet. Hkrati s tem skrbimo tudi za preprečevanje sive plesni.«

Najbolj srečna vrtnica je okopana vrtnica, svetuje naš strokovnjak. Če so okopana, bolje zadržujejo vlago in jih ni potrebno toliko zalivati. »Ne zalivamo pa po listih, ker je moker list bolj dovzeten za glivične bolezni, kot suhi. To delamo zjutraj ali zvečer in vedno v zemljo. Dovolj je enkrat na teden, ampak takrat več, porabimo od 10 do 20 litrov vode na vrtnico.«

»Po cvetenju je značilno obdobje, ko zdravje rož malo »klecne« in se vrtnica izčrpa.« Takrat je čas za drugo gnojenje, pravi Matjaž Mastnak. Vrtnice sicer gnojimo dvakrat letno – v obdobju mirovanja, pozno jeseni ali marca pred obrezovanjem, drugič pa po cvetenju. Opozarja tudi, da je dovzetnost za bolezni stvar sorte. »Zato se odločajmo za sorte, ki so odporne in zdrave. Upoštevajmo pa tudi nasvet, da se nove vrtnice ne sadi na mesto stare. Zemlja je namreč osiromašena, tla za novo rastlino pa morajo biti spočita. Če že sadimo na staro mesto, moramo zemljo zamenjati, ta je sicer uporabna za vse ostale rastline, le za vrtnice ne.«

Ostalim vprašanjem poslušalk in poslušalcem prisluhnite v posnetku: kako okrepiti vrtnice (10.00), o črni listni pegavosti (11.20), kaj storiti s poganjki (13.40), kako razmnožiti vrtnice (17.00), o gnojenju z bananinim olupkom (20.00).

Strokovnjak za vrtnice, Matjaž Mastnak
Strokovnjak za vrtnice, Matjaž Mastnak © matjazmastnak.wordpress.com

Hrana in okolje, Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...