Poslanica ob dnevu misijonov: Cerkev je v svojem bistvu misijonarska
Slovenija | 06.06.2017, 08:35 Marjana Debevec
Na binkošti so v Vatikanu objavili papeževo poslanico za svetovni dan misijonov, ki ga bomo obhajali 22. oktobra. V njem nas želi sveti oče spodbuditi k širjenju vere in zapiše »Svet je v svojem bistvu odvisen od evangelija Jezusa Kristusa«. S pomočjo Cerkve namreč po papeževih besedah Jezus nadaljuje svoje poslanstvo usmiljenja in ozdravlja krvaveče rane človeštva. Poslanica za naslednjo misijonsko nedeljo nosi naslov »Misijon v srcu krščanske vere«.
Cerkev je »v svojem bistvu misijonarska«, piše papež. »Če ne bi bila takšna, potem ne bi bila več Kristusova Cerkev, temveč nekakšno združenje v množici drugih, ki bi kmalu doseglo svoj cilj in potem izginilo.« Pri misijonu pa ne gre za širjenje verske ideologije ali visoke etike. Na začetku našega krščanstva je srečanje z Jezusom kot osebo, ki našemu življenju »daje novo obzorje in s tem svojo odločilno smer«, je prepričan sveti oče.
Krščanska vera osvobaja od sleherne oblike sebičnosti in lahko premaga osamljenost, spore, rasno razlikovanje in enosmerno razmišljanje. Za to je potrebna »pripravljenost za nenehno romanje skozi različne življenjske puščave, skozi različne oblike lakote in žeje po resnici in pravičnosti«. Od vernikov papež zahteva, da »izstopijo iz svojega udobja in zberejo pogum, da dosežejo vsa področja, ki potrebujejo luč evangelija«.
Papež v poslanici posebej svari Cerkev pred zaprtostjo in vztrajanjem pri lastni varnosti. »Vase usmerjena Cerkev, ki se veseli zemeljskih uspehov, ni Kristusova Cerkev, ni njegovo križano in poveličano telo«, poroča Družina.
Papeške misijonske družbe so med drugim s svojimi prizadevanji za izobraževanje »dragoceno orodje«, ki spodbuja širjenje vere v različnih občestvih. Mlade papež imenuje »upanje misijonov«. Jezus in njegov evangelij danes navdušujeta tudi številne mlade. Naslednja škofovska sinoda jeseni leta 2018 si je zato zadala za cilj, da bo »mlade navdušila za skupno misijonarsko odgovornost«. Ta naloga pa potrebuje domišljijo in ustvarjalnost nove generacije, je prepričan papež Frančišek.