Mladi zdravniki: Ne samo poslušati, potrebno nas je slišati
| 30.06.2017, 13:32 Rok Mihevc
Zdravniške organizacije opozarjajo na spremembe zakona o zdravniški službi. Menijo, da ta vsebuje preveč pomembne vsebine, da bi bil sprejet po nujnem postopku. Želijo si predvsem širšega konsenza javnosti in stroke. Zato predlagajo, da se spremembe izvzamejo iz nujnega postopka in se dialog nadaljuje po rednem postopku. Kritični so tudi Mladi zdravniki.
V zadnjih tednih so se po besedah dr. Tine Bregant, z združenja Mladih zdravnikov srečali z dvema predlogoma spremembe zakonodaje. Eden je zakon o zdravstveni dejavnosti, drugi pa zakon o zdravniški službi. Mlade zdravnike moti več stvari »Prva stvar je, da sta bila oba postopka želena, da bi se uvedla po hitrem postopku, torej brez širše razprave in vključevanja javnosti. To je za naše pojme nesprejemljivo, saj se dotikata področij, ki imajo vpliv na vse bolnike.«
Ključne posledice bodo čutili tako državljani kot mladi zdravniki, opozarja Bergantova, zato si želijo doseči širši konsenz. Poleg načina sprejema zakona, jih moti tudi njihova vsebina. »Oba zakona vsebujeta precej nedoslednosti in slabo pojasnjenih odločitev. Vpeljani so termini, kot je recimo, kdo je nosilec zdravstvene dejavnosti, pa ni točno opredeljeno. Nekaj je tudi navzkrižij z obstoječo slovensko in evropsko zakonodajo.«
Želeli bi si, da bi pristojni pripravili predlog zakona, ki bi pravno primeren. Tudi zato si želijo aktivnejšo vključitev vseh zdravniških organizacij. Ne samo možnost, da predstavijo svoje videnje, ampak da dejansko pride tudi do implementacije predlogov, pravi doktorica Bregantova. »Ni dovolj samo, da se nas posluša, potrebno nas je tudi slišati. Žal nam ministrstvo za zdravje do sedaj ni prisluhnilo do te mere, kot bi si želeli. Celo dobili smo občutek, da smo preslišani zanalašč.«
Mladi zdravniki so sicer neformalna organizacija, več kot 4.000 se jih je povezalo v želji po večji vključenosti v zakonodajne postopke. Po besedah Bregantove čutijo odgovornost, da prispevajo k izboljšanju zdravstvenega sistema. Kot še zaključuje, si želijo delati z ljudmi in jim pomagati, ne pa se ukvarjati s papirji in računalniško tehnologijo.