Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

Mladi zdravniki: Ne samo poslušati, potrebno nas je slišati

| 30.06.2017, 13:32 Rok Mihevc

Zdravniške organizacije opozarjajo na spremembe zakona o zdravniški službi. Menijo, da ta vsebuje preveč pomembne vsebine, da bi bil sprejet po nujnem postopku. Želijo si predvsem širšega konsenza javnosti in stroke. Zato predlagajo, da se spremembe izvzamejo iz nujnega postopka in se dialog nadaljuje po rednem postopku. Kritični so tudi Mladi zdravniki.

V zadnjih tednih so se po besedah dr. Tine Bregant, z združenja Mladih zdravnikov srečali z dvema predlogoma spremembe zakonodaje. Eden je zakon o zdravstveni dejavnosti, drugi pa zakon o zdravniški službi. Mlade zdravnike moti več stvari »Prva stvar je, da sta bila oba postopka želena, da bi se uvedla po hitrem postopku, torej brez širše razprave in vključevanja javnosti. To je za naše pojme nesprejemljivo, saj se dotikata področij, ki imajo vpliv na vse bolnike.«

Ključne posledice bodo čutili tako državljani kot mladi zdravniki, opozarja Bergantova, zato si želijo doseči širši konsenz. Poleg načina sprejema zakona, jih moti tudi njihova vsebina. »Oba zakona vsebujeta precej nedoslednosti in slabo pojasnjenih odločitev. Vpeljani so termini, kot je recimo, kdo je nosilec zdravstvene dejavnosti, pa ni točno opredeljeno. Nekaj je tudi navzkrižij z obstoječo slovensko in evropsko zakonodajo.«

dr. Tina Bregant
dr. Tina Bregant © Familylab

Želeli bi si, da bi pristojni pripravili predlog zakona, ki bi pravno primeren. Tudi zato si želijo aktivnejšo vključitev vseh zdravniških organizacij. Ne samo možnost, da predstavijo svoje videnje, ampak da dejansko pride tudi do implementacije predlogov, pravi doktorica Bregantova. »Ni dovolj samo, da se nas posluša, potrebno nas je tudi slišati. Žal nam ministrstvo za zdravje do sedaj ni prisluhnilo do te mere, kot bi si želeli. Celo dobili smo občutek, da smo preslišani zanalašč.«

Mladi zdravniki so sicer neformalna organizacija, več kot 4.000 se jih je povezalo v želji po večji vključenosti v zakonodajne postopke. Po besedah Bregantove čutijo odgovornost, da prispevajo k izboljšanju zdravstvenega sistema. Kot še zaključuje, si želijo delati z ljudmi in jim pomagati, ne pa se ukvarjati s papirji in računalniško tehnologijo.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...