Pomurski župani z očitki nad državo, hočejo dokončati vodovod
Politika | 23.06.2017, 11:47 Petra Stopar
Pomurski župani so zelo kritični do države zaradi njenega odnosa do delitve evropskih kohezijskih sredstev. Ne vedo namreč, kako bo ta denar razdeljen, pa tudi, kako lahko sami porabijo predvidena sredstva. Sami si v Pomurju želijo želijo graditi vodovod, država pa jim vsiljuje kanalizacijo. Vse te očitke so znova nanizali na seji sveta pomurske razvojne regije.
Župani se v zvezi z operativnim programom za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju med letoma 2014 in 2020 soglasno strinjajo, da je treba v Pomurju dograditi vodovodno omrežje, saj ga v nekaterih delih občin kljub nedavno zgrajenemu sistemu pomurskega vodovoda še ni, in da mora imeti ta projekt prednost pred gradnjo kanalizacije. Slednjo pa je na prvo mesto pri izrabi evropskih sredstev postavila država, poroča STA.
Že sredi aprila so podravski in pomurski župani v Ljubljani na posvetu v Državnem svetu opozarjali na to, da so ostali brez denarja za oskrbo s pitno vodo in za ravnanje z odpadno vodo. Župani so dodatno opozorili, da gre pri projektih vodo-oskrbe in čistilnih naprav za projekte, ki jih potrebujejo občani. Postavlja se vprašanje, ali so evropska sredstva, namenjena regionalnemu razvoju, prosta ali so po posameznih razvojnih prioritetah že porazdeljena.
Na sredini seji pomurskega razvojnega sveta pa je bil najbolj ogorčen župan občine Rogašovci Edvard Mihalič, ki pravi, da mu vodo za del občine ponujajo Avstrijci. To težavo bi morala po Mihaličevem mnenju država prednostno rešiti: »Voda je pravica vsakega. Ker smo se takrat dogovorili, da v drugi fazi zgradimo še manjkajoče omrežje, zdaj pa nenadoma ni denarja, tega ne razumem. Res sem besen. Dnevno pripeljejo deset cistern, za kar morajo gasilci plačati 50 evrov, res da občina doda 30 evrov, a to stanje je nemogoče.«
V Pomurju imajo od sredstev v sklopu dogovora o razvoju regij predvsem sredstva kohezijskega sklada, ki je neposredni evropski vir, ter sredstva evropskega sklada za regionalni razvoj. Denar iz slednjega lahko prerazporedijo tudi na razvojne projekte, kot je vodovod, a tudi če bi vsega – gre za 29 milijonov evrov – porabili v ta namen, še vedno zmanjka 12 milijonov evrov, navaja STA.