Zlorabe na spletu in preko mobilnih naprav
Europol in naša policija pozivata: Reci ne!
Slovenija | 22.06.2017, 09:45
Življenje mladostnikov je močno vpeto v internet in sodobne tehnologije. Digitalni svet je skorajda že postal način njihovega življenja in osebnega razvoja. A brezskrbna uporaba vsega, kar ponuja, ima svoje pasti. Mladostniki lahko hitro postanejo žrtve izsiljevanj bodisi za denar bodisi za spolne namene. Na vse to želi opozoriti preventivni projekt Reci ne, ki ga v sodelovanju s partnerji, tudi slovensko policijo, izvaja Europol.
Z objavljanjem podatkov o sebi na internetu javno sporočamo neznanim osebam podrobnosti iz svojega življenja. Uporabniki, ki iščejo mladoletne žrtve, podatke o tem, po čem te hrepenijo, kaj jih moti, kaj sovražijo, kaj občudujejo, katero glasbo poslušajo in katere filme gledajo, izkoristijo, da se jim približajo in vzpostavijo stik. "Ko navežejo stik, začnejo stopnjevanje pritiska tako, da jim ta nekritično sledi in nezavedajoč se posledic izpolnjuje storilčeve napotke, katerih namen je lahko spolne ali finančne narave," je opozoril Anton Toni Klančnik z Generalne policijske uprave. Kadar gre za spolne namene, želi storilec od žrtve pridobiti fotografije ali vsebine spolne narave in nato začne izsiljevati, lahko tudi zahteva srečanje. Kadar so v ozadju finančni nameni, storilci pridobijo posnetke mladoletnih žrtev, nato zahtevajo odškodnino, nakazilo denarja na različne račune, tudi s kripto valutami.
Prav takšni zgodbi sta predstavljeni v videu na posebni spletni strani, kjer so dostopne vse informacije o preventivnem projektu Europola, ki želi opozoriti na pasti pri brezskrbni rabi interneta, ter svetovati, kako preprečiti izsiljevanje in kako se odzvati v primerih, ko se že zgodi.
Slovenska policija letno obravnava približno 10 takšnih primerov, vendar obstajajo ocene, da je zlorab verjetno veliko več, le da niso nikoli prijavljene.