Novoporočenca izmenjujeta prstana (foto: Wikipedia)
Novoporočenca izmenjujeta prstana

Poročni prstan tudi zaščita pred zlom?

Slovenija | 09.07.2017, 00:20 Marjana Debevec

Za nami sta meseca porok. V Sloveniji se tako kot v večini zahodnih držav znižuje število sklenitev zakonskih zvez, zvišujeta pa se število zunajzakonskih skupnosti in število otrok, rojenih v teh skupnostih. Po drugi strani se povečuje razmerje med številom razvez in številom sklenitev zakonskih zvez. Je danes res tako težko nadeti poročni prstan in držati obljubo, ki smo jo izrekli na poročni dan? Mogoče lahko k temu pripomore tudi boljše poznavanje pomena prstana, ki je, kot piše spletni portal Aleteia, tudi zelo dobra obramba pred zlom.

Čeprav so bili poročni prstani del poročnega obreda od antike, krščanska simbolika preprostemu obročku iz srebra ali zlata daje veliko večji pomen.

Pri Judih, Rimljanih in drugih poganskih narodih je bil prstan znamenje zaupanja, replika njegovega osebnega prstana ali pečata, ki ga je mož nosil na svojem palcu in s katerim je žigosal svoja osebna pisma in pogodbe.

Ni zanemarljivo, da poročni prstan že od 6. stoletja naprej nosimo na prstancu na levi roki, ki je zraven sredinca (ta se v španščini imenuje corazón oz. »srčni prst«), prsta, v katerem najmočneje čutimo bitje svojega srca; to simbolizira ljubezen, ki mora ostati pridržana Bogu.

V nekaterih deželah prstane imenujejo »zaveza«. Med obredom duhovnik prstana blagoslovi in ju pokropi z blagoslovljeno vodo. Takoj zatem povabi ženina in nevesto, da prstana nadeneta drug drugemu na prst in pri tem ponovita zaobljubo predanosti, ljubezni in zvestobe.

Tako poročni prstan lahko postane pristni zakramental, kot je »prstan pastirja« ali »prstan ribiča«, ki ga »novi papež nadene potem, ko je bila po konklavu razglašena njegova izvolitev; ali kot prstani, ki ga prejmejo nekateri kleriki ali posvečeni možje in žene, od kardinalov in škofov do nekaterih redovnic.

Blagoslovljen in povzdignjen v novo stanje, poročni prstan od preprostega malega predmeta, narejenega iz kovine postane orodje življenja zaveze.

Je kot znamenje molitve Cerkve za svoje otroke, pripravlja jih naj prejmejo blagoslov in lahko ima tudi druge učinke na duhovno življenje. Ima celo moč nad skušnjavami in napadi zlih duhov, ki spodbujajo prešuštvo in nečistovanje, piše Aleteia.

Če torej poročni prstan nosimo vedno, to ni zgolj znamenje ljubezni in zvestobe, ali zakonska dolžnost, ampak tudi učinkovita oblika varstva.

PRIROČNIK V PRIPRAVI NA POROKO

Pri založbi Družina je izšel priročnik za pripravo na cerkveno poroko Cerkvena poroka. Vsebuje duhovno razlago zakramenta svetega zakona in informacije, ki bodo zaročencem pomagale pri pripravi na sam poročni obred in sicer poročna obljuba, potek obreda, seznam priporočene Božje besede.

Uvodno spremno besedo je zaročencem napisal ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Knjižica se zaključuje s poglavjem o poslanstvu krščanskih zakoncev in z vabili, naj se mladoporočenca dejavno vključita v cerkveno občestvo.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA) Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA)

Izjemen uspeh slovenskih kirurgov

Slovenski kirurgi so dosegli nov mejnik. Uspešno so namreč opravili prvo endoskopsko kirurško odstranitev raka nosnega dela žrela z rekonstrukcijo. Podrobnosti so predstavniki ORL Klinike na UKC ...

Nasilje (photo: Pixabay) Nasilje (photo: Pixabay)

Romsko nasilje nad ljubljanskim kmetom

V Ljubljani je prišlo do nasilnega obračuna Romov s tamkajšnjim kmetom. Po navedbah naših virov so se v Klečah trije sinoči pripeljali do kmetijskega zemljišča, kjer je 72-letni Anton Čemažar ...

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...

Geolog Tristan Rome (photo: Maja Morela) Geolog Tristan Rome (photo: Maja Morela)

Kamen iz časa dinozavrov

V poletnih mesecih v naravi pogosteje opazimo kamenje, ki sestavlja morsko obalo, nabrežja rek, potokov ter se več tisoč metrov dviga nad površje zemlje in gradi gore. Te kamnine so prepotovale ...