Zaposleni v Bolnišnici Topolšica napovedali civilno iniciativo
Politika | 07.06.2017, 09:52 Petra Stopar
Zaposleni v Bolnišnici Topolšica so zelo razburjeni zaradi načrtov ministrstva za zdravje, da bolnišnico zaradi likvidnostnih težav pripoji k Splošni bolnišnici Celje. Sindikati napovedujejo okrepitev aktivnosti in ustanovitev civilne iniciative v podporo ohranitvi bolnišnice.
Kot je včeraj približno 70 zaposlenim na zboru povedal v. d. direktorja Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli, racionalnega razloga za združevanje bolnišnice s celjsko ni in ga na ministrstvu za zdravje po njegovih navedbah tudi ne znajo podati. Glede sinergističnih učinkov, ki jih ministrstvo pričakuje ob združevanju, Šorli prav tako meni, da »točno, kateri so to in kako se bodo odrazili na poslovanju in na oskrbi ljudi, dejanskih podatkov nimamo«.
Odprtih vprašanj pa je še veliko več. Bolnišnica trenutno spada pod okrilje ravenske območne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, po priključitvi celjski bolnišnici pa bi to po Šorlijevih besedah pomenilo, da bi program, ki pripada ljudem na območju Koroške in Savinjsko-Šaleške regije, preselili v Celje. Eno od vprašanj je, kaj bo z bolniki s Koroške, ki bi s tem izgubili urgentno pulmološko obravnavo v Topolšici oziroma bi se jim dostopnost do te poslabšala.
Načrte ministrstva tako Šorli kot ostali zaposleni, sindikati in nekdanji direktor bolnišnice Janez Poles razumejo kot ukinitev Bolnišnice Topolšica. Poles je ob tem spomnil na pretekle izkušnje bolnišnice, ki je že bila del celjske bolnišnice, a v tem sklopu ni imela možnosti razvoja. Meni, da je bila obnova, zaradi katere se je bolnišnica znašla v likvidnostnih težavah, potrebna, niso pa zaposleni krivi za trenutne zaplete. Pozval je k političnemu dogovarjanju o rešitvi bolnišnice.
»Poskušali bomo s civilno iniciativo, pisali bomo županom in mestnim svetnikom, pridobili čim več poslancev in poslanskih skupin, torej vsem, ki nam lahko na nek način pomagajo,« je o nadaljnjih aktivnostih sindikata zdravstva in socialnega varstva povedala Suzana Platovšek. Zaposleni želijo pridobiti čim več časa, saj so roki, ki si jih je glede združevanja bolnišnic postavila vlada, zelo kratki, pravijo.
Do 22. junija morata namreč vodstvi obeh bolnišnic pripraviti organizacijsko shemo prihodnjega skupnega zavoda in opredeliti dejavnosti, gradivo za sprejem odločitve o pripojitvi na vladi pa mora biti po Šorlijevih podatkih pripravljeno do prvih dni julija, da bi nato vlada o tem lahko odločala še pred parlamentarnimi počitnicami.