Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Helena KrižnikHelena Križnik

Naši rojaki v Italiji razočarani tudi nad zadnjim osnutkom volilne reforme

Slovenija | 06.06.2017, 19:12

V Italiji je poslanska zbornica začela razpravo o volilni reformi. Tudi zadnji osnutek ne vsebuje določila za zastopstvo slovenske manjšine v parlamentu v Rimu, kot ga predvideva zaščitni zakon iz leta 2001. Naši rojaki so razočarani.

Italija ima trenutno različna pravila za volitve v poslansko zbornico in senat, kar povečuje možnosti za neodločen rezultat. Po novem sistemu bi 62 odstotkov predstavnikov spodnjega in zgornjega doma parlamenta volili po proporcionalnem sistemu, ostale po večinskem. V parlament bi se uvrstile samo stranke, ki bi presegle petodstotni prag, kar naj bi spodbudilo oblikovanje zavezništev in tako večjo politično stabilnost.

Da je tudi zadnji osnutek volilne reforme slab, ocenjujejo naši rojaki, ki so pričakovali olajšano izvolitev slovenskih predstavnikov v poslansko zbornico in senat. V stranki Slovenska skupnost so pripravili dopolnila, a jih je pristojna komisija spodnjega doma parlamenta zavrnila. "Na žalost se obeta najslabši scenarij, v katerem bomo Slovenci znova talci ene italijanske stranke, Demokratske stranke, kar se mi zdi nedemokratično in krivično do pravic slovenske manjšine v Furlaniji - Julijski Krajini," je v odzivu za naš radio poudaril tajnik Slovenske skupnosti v Gorici Julijan Čavdek. Prepričan je, da so prevladali ozki interesi.

Čavdek meni, da bi morala svojo odločnost pokazati matica. "Če bo Slovenija znala pritisniti in pravilno usmeriti diplomatske napore, se lahko še kaj spremeni v senatu." K odločnemu diplomatskemu posegu in bilateralnim pogajanjem za izvajanje 26. člena zaščitnega zakona je pozval tudi Svet slovenskih organizacij.

Čavdek je kljub zadnjemu dogajanju zagotovil, da slovenska manjšina v Italiji ne bo obupala. "Če manjšina oziroma narodna skupnost ni prisotna v glavnih organih, kot so parlament, deželni svet in občinski sveti, je izolirana na neko folklorno skupnost in na teritoriju, na katerem živi, nima nobene teže," je opozoril Čavdek.

Slovenija, Politika, Slovenci po svetu
Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...