Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Maver: Trump ponuja »cukerčke« za vtis sprememb

Svet | 23.05.2017, 13:22 Rok Mihevc

Ameriški predsednik Trump nadaljuje svojo prvo turnejo v tujini, s katero si prizadeva oživiti zastala bližnjevzhodna mirovna prizadevanja.

Včeraj se je srečal z izraelskim predsednikom in premierjem, Rivlinom in Netanjahujem ter kot prvi predsednik ZDA obiskal Zid objokovanja. Danes pa se je v Betlehemu sestal s palestinskim predsednikom Abasom in mu zagotovil, da bo storil vse za sklenitev miru med Izraelci in Palestinci. "Pred nami je redka priložnost, da prinesemo varnost in stabilnost in mir v to regijo, k njenim ljudem, premagamo terorizem in ustvarimo prihodnost sožitja, blagostanja in miru. A to lahko dosežemo le, če bomo sodelovali. Druge poti ni."

"Če lahko Izrael in Palestinci sklenejo mir, bo to začetek mirovnega procesa za celoten Bližnji vzhod. To bo izjemen dosežek," je poudaril ameriški predsednik. "Abas mi je zagotovil, da mi bo pomagal pri tem," je dodal na tiskovni konferenci s palestinskim predsednikom. Podobno mu je zagotovil tudi izraelski premier Netanjahu, s katerim se je srečal včeraj. "Naš temeljni problem so okupacija, naseljevanje in zavračanje Izraelcev, da ne priznajo palestinske države, kot smo mi njihovo," je še poudaril.

A vprašanje je, v kolikšni meri bo ameriškemu predsedniku uspelo kaj spremeniti. Za komentar o tem smo povprašali političnega analitika in publicista Aleša Maverja. »Trumpova turneja po bližnjem vzhodu nekako v vsebinskem smislu razpade na dva dela. Prvi del je realno političen, drugi del so nekatere simbolna dejanja. V prvem delu se je jasno pokazalo, da osnovna os ameriške zunanje politike na Bližnjem vzhodu ostaja nespremenjena. Trdna povezava s Saudovo Arabijo, ki je v vsebinskem smislu od nekdaj problematična, a se tu ne bo nič spremenilo. Američani stavijo na njih kot poglavitne partnerje, enako velja za Izrael. Je pa Trump, kljub temu, da se v bistvenih stvareh ne bo nič spremenilo, postregel z dvema simbolnima dejanjima, ki sicer nimata neke teže. Obisk Zida objokovanja, kar je storil kot prvi ameriški predsednik, do sedaj so se tega ameriški predsedniki izogibali zaradi nejasnega statusa vzhodnega Jeruzalema in drugo dejanje, obisk božjega groba. S tem je pokazal zanimanje za bližnjevzhodne kristjane, ki so v tem trenutku med najbolj ogroženimi krščanskimi skupnostmi na svetu. Že kar nekaj let je glasen očitek zahodnim državam, da se za njih prav nič ne brigajo. Lahko rečemo, da se v vsebinskem smislu zunanja politika ZDA ne spreminja, je pa Trump kot improvizator dodal nekaj »cukrčkov«, ki lahko ustvarijo vsaj videz, da se stvari spreminjajo.«

Svet
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...