Na simpoziju v Trebnjem spregovorili o vlogi in zapuščini nadškofa Šuštarja
Slovenija | 01.06.2017, 17:08 Marjana Debevec
Nadškof Alojzij Šuštar, ki je vodil ljubljansko škofijo v prelomnih časih, ostaja v spominu mnogih svetel lik v novejši zgodovini krajevne Cerkve in naroda. V juniju bo minilo deset let od njegove smrti, zato so se v njegovi rojstni župniji odločili za organizacijo posveta, s katerim bi mlajšim predstavili rojaka, starejšim pa omogočili osvežitev spomina nanj.
Posvet z naslovom "Nadškof Šuštar v spominu Slovencev" je potekal v Baragovi dvorani v Trebnjem, organiziralo pa ga je Kulturno društvo Trebnje ob 10. obletnici smrti njihovega velikega rojaka nadškofa Alojzija Šuštarja. Navzoče sta na začetku pozdravila novomeški škof Andrej Glavan in trebanjski župan Alojzij Kastelic, ki sta spomnila na veličino Šuštarjeve osebnosti, ki je prišla do izraza v prelomnih časih slovenskega osamosvajanja in narodne pomladi. Strokovne referate pa so prispevali mag. Blaž Otrin (Nadškofova vizija Cerkve po demokratičnih spremembah na Slovenskem), dr. Matevž Košir (Nadškof Šuštar skozi gradivo Republiškega sekretariata za notranje zadeve), dr. Andrej Saje (Dediščina nadškofa Šuštarja), dr. Stane Granda (Odsev Dolenjske v Šuštarjevem značaju) in dr. Vinko Škafar (Zavzet ekumenski realist).
Kot poročajo na spletni strani škofije Novo mesto so vsi gostje poudarili, "da je bil nadškof Šuštar zares človek evropskega formata z bogatimi organizacijskimi izkušnjami, širokega duha, z vero v Boga in človeka, njegovo temeljno dobroto, od koder je izhajala tudi njegova dobrohotna naravnanost za dialog z vsemi, tudi drugače mislečimi. Dobro se je zavedal situacije v Slovenski Cerkvi in državi in si je zelo prizadeval za narodno spravo glede dogodkov okoli druge svetovne vojne, v pastorali pa je eno prvih skrbi namenjal solidni vzgoji laikov in šolstvu, da bi preko vzgoje in izobrazbe prišli tudi do spremembe v mišljenju za boljšo prihodnost."
Vir: Škofija Novo mesto