Vinko Gorenak
Gorenak: Pozitiven premik na tožilstvu možen le ob popravilu zakona
Politika | 04.05.2017, 12:16 Petra Stopar
V Državnem zboru je prisegel novi vrhovni državni tožilec Drago Šketa, ki napoveduje boj proti gospodarskemu kriminalu. »Vsekakor je ta poudarek na pravem mestu,« pravi poslanec SDS Vinko Gorenak, saj štiri leta po razkritju bančne luknje v zaporu nimamo »niti enega bankirja«. A da bi prvemu tožilcu to uspelo, bo treba najprej popraviti zakonodajo, meni član odbora DZ za pravosodje.
Potem, ko so ga sredi marca poslanke in poslanci potrdili, je Drago Šketa danes kot peti vrhovni državni tožilec v samostojni Sloveniji prisegel v Državnem zboru. Prevzel je položaj, na katerem so bili pred njim Zvonko Fišer, Barbara Brezigar, Zdenka Cerar in Anton Drobnič. 48-letni pravnik je v tožilskih vrstah že šestnajst let, do nedavnega je bil vodja okrožnega tožilstva v Mariboru. Tako kot Fišer se tudi Šketa ob imenovanju na mesto vrhovne tožilske funkcije ni mogel izogniti kritikam.
Kot pravi Vinko Gorenak, je poslanska skupina SDS 22. marca proti Šketi glasovala ne toliko zaradi njega kot osebe, ampak iz zavedanja razmer, v kakršnih tožilstvo trenutno je. »Enostavno vemo, da ne bo mogel ničesar spremeniti. Priznati moram, da je bil g. Šketa med tožilci v času nasilnih protestov eden najbolj odzivnih, tožilstvo je takrat delovalo relativno solidno. Hkrati pa vem, da je v času njegovega mandata kot vodje okrožnega državnega tožilstva v Mariboru prišlo do kršitev človekovih pravic g. Francu Kanglerju (op. a. nekdanjemu mariborskemu županu). Se pa sprašujem, ali jih je možno pripisati g. Šketi ali tožilcem pod njim. Prej bi rekel, da tožilcem pod njim, na katere pa vodja tožilstva nima nobenega vpliva,« je menil Gorenak v pogovoru za naš radio.
Dodaja, da bi si pozitivne premike v tožilski organizaciji lahko obetal samo, če bi zakonodajalec popravil zakonodajo, »ki bo vodji tožilstva in vodjem podrejenih tožilstev dalo v roke škarje in platno«. Po Gorenakovih besedah namreč danes tožilci, »ker so se tako odločili in ker nad njimi ni nadzora, ne preganjajo Zorana Jankovića, preganjajo pa Janeza Janšo, ker jim je zakon to pravico dal, kar je narobe«.
Vodjem tožilstev in generalnemu državnemu tožilcu je treba torej dati v roke mehanizme vodenja, ki jih trenutno nimajo, saj jim to odreka zakon. Tega je kljub protestom SDS DZ sprejel leta 2011 in določa, da je odločitev »elementarnega, najnižjega in najmlajšega tožilca v Sloveniji dokončna«. To je po Gorenakovem mnenju popolnoma zgrešen sistem in Šketi ne bo omogočal dejanskega vodenja tožilstva.
»V kolikor bomo mi sestavljali vlado v naslednjem mandatu, mora biti pravosodni minister tisti, ki bo eden prvih prišel na vlado s spremembami zakona o tožilstvu, ki bi g. Šketi in vodjem podrejenih tožilstev dali v roke škarje in platno, da bodo oni tožilcem rekli ’Ta primer boš vzel v roke, preganjal boš bankirja, pusti pa kurjega tatu’,« je sklenil poslanec SDS.