Mediji
Ob mednarodnem dnevu opozorila o nazadovanju medijske svobode
| 03.05.2017, 12:50 Rok Mihevc
3. maj je mednarodni dan svobode medijev. Nekatere organizacije, tako po svetu kot doma, opozarjajo, da je svoboda medijev lani nazadovala in je na najnižji ravni v zadnjih desetletjih.
Organizacija Freedom House je v poročilu zajela skoraj 200 držav, Slovenija pa ocenila kot medijsko svobodno in ji prisodila 33. mesto. Najbolje se je odrezala Norveška, zadnja je Severna Koreja. Novinarjev ne omejujejo samo avtoritativne vlade in diktature, pač pa tudi demokratično izvoljeni politiki. Tudi raziskava Sveta Evrope kaže, da so evropski novinarji pogosto izpostavljeni nepooblaščenemu poseganju v njihovo delo, vključno z ustrahovanjem in nasiljem. Skoraj tretjina jih je v zadnjih letih doživela fizičen napad, kar 69 odstotkov se jih je soočilo z ustrahovanjem, grožnjami, obrekovanjem in poniževanjem. Druga najpogostejša oblika poseganja v delo je nadlegovanje na spletu.
Ob svetovnem dnevu svobode medijev so tudi v slovenskem Združenju novinarjev in publicistov kritično ocenili razmere na našem medijskem trgu. »Mediji so okno, skozi katerega ljudje opazujemo družbo in svet. V slovenskem primeru je to okno podobno ozkemu vitraju, skozi katerega vidimo svet v nepravilnih barvah. Vse je v rdeče-oranžnih odtenkih, ki so letos še bolj intenzivni kot leta 1989. Dominantni mediji nam kažejo zlagano in popačeno podobo resničnosti. Dokler mediji ne bodo pluralni, se v politiki, gospodarstvu in sodstvu ne bo nič spremenilo,« je povedal predsednik Združenja Tino Mamič, ki opozarja tudi na različne pritiske na novinarje. »Mobingom in raznimi nedovoljenimi pritiski, kar vidimo v zelo pogosti samocenzuri. Cenzure imamo v Sloveniji malo, samocenzure pa zelo veliko in se novinarji z njo srečujejo vsak dan.«
Kljub temu je Mamič optimističen. »V zadnjih 25 se je marsikaj spremenilo. Je nekaj medijev, ki je začelo odpirati medijski prostor, predvsem spletni in elektronski mediji.« Današnji mednarodni dan svobode medijev, ki so ga razglasili Združeni narodi, je namenjen tudi spominu na novinarje, ki so med opravljanjem dela izgubili življenje.