Evropska komisija za cestninjenje na podlagi prevožene razdalje
Svet | 03.06.2017, 09:05
Bruselj želi posodobiti cestni promet v Evropski uniji, zato je pripravil zajeten sveženj ukrepov. Med njimi je zamenjava obstoječih sistemov cestninjenja, ki temeljijo na časovnem dejavniku, s sistemom na podlagi prevožene razdalje.
Kot je ob nedavni predstavitvi pojasnila predlagateljica nove ureditve, evropska komisarka Violeta Bulc, so podjetja napovedala, da se bo med letoma 2020 in 2030 znatno povečalo število povezanih in avtomatiziranih vozil, sistemi, ki spremljajo cestni promet, se morajo temu prilagoditi. "Digitalizacija cestninjenja je vsekakor prihodnost, saj omogoča veliko bolj dinamično obračunavanje infrastrukture z upoštevanjem ne le razdalj, prevoženih kilometrov na tej infrastrukturi, ampak predvsem z vključevanjem zunanjih stroškov." Bruselj namreč želi spodbuditi razogličenje in zmanjšati družbenoekonomske stroške cestnega prometa, na primer vpliv na zdravje zaradi onesnaženja ali hrupa, ter povečati varnost.
Digitalizacija cestninjenja bi po besedah Bulčeve prav tako omogočila preprostejše potovanje po Evropski uniji - ne bo več nalepk na sprednjem avtomobilskem steklu in dolgih čakalnih vrst na cestninskih postajah. "Sistem, ki ga predlagamo, je podoben sistemu mobilnih operaterjev. Prevoznik bo vzpostavil storitveni odnos s ponudnikom storitve in bo prejel mesečni račun za uporabo evropskih cest. Imeli bomo enoten sistem, ki bo standardiziran in bo uporabljen od Portugalske do Finske." Sodoben način cestninjenja bi povezava za tovornjake uvedla do leta 2023, za avtomobile do leta 2027. "To je v resnici zelo dolgo obdobje."
Novi sveženj je, tako Bulčeva, priložnost tudi za Dars. "Vse trenutne ponudnike cestninskih storitev spodbujam, naj razmislijo, kaj še lahko razvijejo in ponudijo uporabnikom cest ter se dejavno vključijo v nadaljnji razvoj sistema cestnega prometa." Na našem ministrstvu za infrastrukturo predlogu za posodobitev cestnega prometa v Evropski uniji ne nasprotujejo, a dodajajo, da ga bo treba podrobneje preučiti. Napovedujejo tudi dejavno sodelovanje v postopku usklajevanja.