Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež evropskim družinskim združenjem: Družina svetu pomaga postati človeški

Svet | 01.06.2017, 13:29 Marjana Debevec

Papež Frančišek je dopoldne sprejel predstavnike Evropske zveze katoliških družinskih združenj, ki letos praznuje 20. obletnico. Zaželel je, da bi družina postala kvas, ki bo svetu pomagala postati bolj človeški, bolj bratski, v katerem se nihče ne bo čutil zavrženega ali zapuščenega.

Zveza združuje družinska združenja iz 14 evropskih držav, ki aktivno delujejo pri Svetu Evrope, pri nevladnih organizacijah in na področju zaščite človekovih pravic. Odgovoren za odnose z javnostmi Nicola Speranza je za Radio Vatikan povedal, da so papežu prenesli svoje izkušnje lepote družine v času, ki ji je pogosto sovražen. »Pogosto pozabljamo, da odločitve v Bruslju ali Strasbourgu sprejemajo predstavniki držav, ki jih mi izbiramo. Zato je tako pomembno, da se družine zavedajo njihove vloge na političnem področju in sicer preko volitev in družinskih združenj«, je poudaril Speranza.

Po njegovih besedah je sporočilo družin zelo težko predati evropskim institucijam. »Pogosto se govori o družini z antropološkega zornega kota, razprave so tako večkrat ideološko obarvane, mi pa želimo predlagati družino kot vzor za odnose znotraj držav in tudi med državami.«

In prav k temu jih je povabil papež Frančišek, ko je dejal, da ni boljšega zaveznika za celostni razvoj družbe kot je spodbujanje navzočnosti družin v družbi. »Družinski slog, ki ga vi želite razširiti, ni podrejen nobeni ideologiji, ampak temelji na nedotakljivem človekovem dostojanstvu«, je dejal in dodal, da bo lahko na temelju tega dostojanstva Evropa res lahko postala družina narodov.

Papež je nato navedel štiri krize, ki pretresajo staro celino in sicer demografska, migracijska, delovna in vzgojna. Odgovor na vse te izzive je po njegovih besedah moč najti v družini, ki je pričevalka dialoga in edinosti v različnosti. Zato ni treba skrivati naše krščanske identitete, je zatrdil sveti oče in dodal, da morajo družine izstopiti iz sebe, da bi se srečale z drugimi.

Ob sklepu je omenil še služenje družin svetosti življenja, kar se kaže v povezanosti med vsemi generacijami, pa tudi v sprejemanju ubogih, sirot, migrantov ter zagotavljanju pravice do življenja še nerojenim ter dostojnega življenja ostarelim.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...