Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Juhant: Žica okoli Ljubljane je bila tudi komunistična okupacija

Radijski utrip | 09.05.2017, 10:00 Rok Mihevc

Proslava na Rožniku, pot ob žici, praznik dela ter prispevek Janeza Evangelista Kreka za slovenske delavce so bili ključni poudarki ponedeljkove oddaje Spoznanje več, predsodek manj. Naš sogovornik je bil profesor dr. Janez Juhant.

Izjava Zorana Jankovića

Z voditeljem oddaje sta se uvodoma dotaknila proslave na Rožniku in izjave ljubljanskega župana Zorana Jankovića, »da dokler bo on v Ljubljani, domobranskih spomenikov ne bo«. »Takšne floskule se žal pojavljajo tudi v zadnjih časih in različicah,« pravi Juhant, ki ga preseneča tudi dejstvo, da takšne izjave prihajajo od predstavnikov oblasti.

»V demokraciji so vsi totalitarni vzorci postavljeni pod drobnogled in nadaljnji proces v družbi bi se moral odviti v tem smislu, da žrtve rehabilitiramo, jih dostojno pokopljemo in omogočimo ustrezne spomenike.« Pa ne gre za spomenike domobrancem, ampak žrtvam povojnih pobojev, še opozarja naš sogovornik.

O pohodu okoli Ljubljane

V soboto je v Ljubljani potekal pohod okoli žice, postavlja pa se vprašanje, ali gre res samo za športno prireditev. Juhant meni, da je takšne pohode s športnega vidika potrebno pozdraviti, saj se mladina danes vse manj giba. »Osebno sem za vse vrste športnega udejstvovanja, saj je krepitev telesa podlaga za krepitev duha.«

A sogovornik opozarja na drugo plat tega dogodka, ki se pojavlja, to je ideološko povezovanje z nekdanjim sistemom. »Potrebno je povedati, da je okupirana žica po 9. maju ostala in je bila kot nekakšna ograda, v kateri so lovili ljudi, ki se niso strinjali z novim režimom. Zapirali so jih, mnoge pa tudi pobili.«

Praznovanje delavskega praznika

Po nedavnem prazniku dela, se je Juhant v oddaji dotaknil tudi te aktualne problematike. Spomnil je, da so delavci tisti, ki največ pripomorejo k napredku družbe, hkrati pa so tudi žrtve, saj njihov dobiček, ki ga ustvarijo s svojim delom, poberejo lastniki kapitala. »Že Janez Evangelist Krek je spodbujal delavce, da se organizirajo v skupine, s katerimi bodo spreminjali stvari.«

Delodajalci so včasih seveda nasprotovali temu združevanju, saj so bili delavci strokovno močnejši. »Oblast je sindikate uporabila za to, da je imela delavce pod kontrolo, vodilni ljudje pa so podjetja privatizirali.« Po njegovih besedah ljudje tako niso dobili lastništva, prikrajšani so bili za plačo in veliko ljudi je bilo prav zato razočaranih. »Krek pa je poudarjal, da je delavcem potrebno deliti pravico, ne miloščine.«

Radijski utrip, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...