Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Papež Frančišek in mladi (foto: RV)
Papež Frančišek in mladi

Papež Frančišek nagovoril mlade

Svet | 06.05.2017, 16:19 Andrej Šinko

V vatikanski dvorani Pavla VI. se je zbralo približno sedem tisoč mladih, ki so se udeležili srečanja italijanskih šol za mir, bratstvo in dialog. Pridružil se jim je tudi papež Frančišek. Kot je običajno za takšne dogodke, so mladi svetemu očetu zastavili nekaj vprašanj, ki so se nanašala na različne stiske in konkretne probleme, s katerimi se sooča današnji svet.

Papež Frančišek je po poročanju Radia Vatikan poudaril, kako pomembno je, da mladi razumejo, da v današnjem svetu nekaj ne gre prav, da obstaja nekaj, kar uničuje, kar ni normalno. Vprašanje »Kaj se dogaja?« so si včasih zastavljali starejši ljudje, danes si ga zastavljajo mladi. Zatrdil je, da se danes širi »kultura uničenja«. Dodal je, da se je ta kultura sicer res začela že dolgo nazaj, s Kajnom in Abelom; tudi skozi zgodovino je bilo na svetu veliko krutosti, pa vendar, danes vidimo te krutosti vsak dan. Dobre stvari, ki tudi so, ne predstavljajo novice, kajti bolj se prodajajo novice o različnih grozodejstvih. Bog nas je ustvaril, da gradimo, oblikujemo skupnost, živimo v skupnosti. A obstaja »oče« vojne in uničenja, ki hoče, da so ljudje med seboj v vojni. Svet je v vojni. Pa vendar se dogajajo tudi dobre stvari, ki jih morda ne vidimo. Veliko ljudi dela dobro, pomaga drugim, je poudaril papež Frančišek. Naša dolžnost je, da gremo po poti izgrajevanja, ki nam lahko pomaga, da ne bo preveč slabih stvari, je spodbudil zbrane mlade.

Zakaj se je tako težko naučiti ljubiti?

»Zakaj se je tako težko naučiti ljubiti?« je bilo naslednje vprašanje, na katerega je odgovarjal sveti oče. Zakaj mnogi odgovorni na področju mednarodne politike dvigujejo roke, a ne storijo ničesar? Zakaj so tako šibki? Papež je pojasnjeval: »Ne morejo storiti ničesar, ker se je svet uredil na slab način. Bog je v središče sveta postavil moškega in žensko, človeka, ustvaril ga je za nas. Danes pa gre svet naprej z moškim in žensko, ki nista v središču.« Danes je v središču vsega svetovnega gibanja bog-denar. Obstajajo posli, ki zagotavljajo velik zaslužek. Kot primer je papež navedel trgovino z orožjem. Če želimo mir, zakaj potem proizvajamo orožje in to veliko več, kot je potrebno za zaščito? Ker je v ozadju trgovina, zaslužek, denar. Drugi tak posel, ki daje veliko denarja, je trgovina z drogo. Ta uničuje mnoge ljudi, mlade. Tu je potem tudi trgovina z ljudmi, izkoriščanje ljudi, na primer izkoriščanje otrok kot delovne sile. Opozoril je na trgovanje z ženskami, ki se jih potem prodaja za izkoriščanje. In kaj naj storijo mladi? Papež jim je dejal, naj se borijo proti vsem tem stvarem, govorijo jasno, resno delajo, pomagajo drugim, naj se ne bojijo.

Toliko nasilja?

Ob koncu je papež spregovoril še o nasilju, ki ga je mogoče videti vsepovsod. So tudi ljudje, ki z besedami povzročajo nasilje. Včasih takšne drže vodijo vse do ubijanja. Nasilje jezika, žalitev, obrekovanja – po papeževih besedah to lahko imenujemo »terorizem obrekovanja«. Obrekovanje je namreč kakor bomba, ki jo vržeš, greš stran, za sabo pa ta bomba pusti uničenje. Sveti oče je v nadaljevanju hotel spregovoriti še o krotkosti – gre za enega od blagrov. To ne pomeni biti neumen, ampak povedati stvari na miren in prijazen način. Papež Frančišek je mlade povabil, naj se nikoli ne vdajo ter poudaril pomen ponovne vzpostavitve povezanosti med vzgojo v šoli in vzgojo v družini, da bi tako pospeševali skupno dobro v družbi. Mlade je še povabil, naj si prizadevajo za poslušanje, krotkost in dialog.

Vir: Radio Vatikan.

Svet, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...