Jure SešekJure Sešek
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Škofje ordinariji pri prazničnih mašah Gospodovega vstajenja

Slovenija | 16.04.2017, 16:01 Tone Gorjup

Na veliko noč podoživljamo največji čudež in temelj naše vere, ki je vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. Skrivnost vstajenja lahko razumemo samo v moči vere, ki je presežni Božji dar. Slovenski škofje ordinariji so tudi letos dali vsak svoj poudarek temu prazniku. Poglejte in preberite, na kaj so med drugim opozorili?

Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je začel svoj velikonočni nagovor z besedami: »Če bi moral izbrati najlepšo melodijo na tem svetu, bi se brez omahovanja odločil za vstajenjsko alelujo.« Opisal je tihoto, pričakovanje in zbranost vernikov pred tem, ko duhovnik pri božjem grobu z Najsvetejšim v roki zapoje Aleluja in zatem odgovor pevcev in v nadaljevanju »Zveličar naš je vstal iz groba, vesel prepevaj, o kristjan«. Kot je nadškof razmišljal naprej, moramo Vstalega tudi osebno doživeti, da smo lahko njegove priče. Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je v nagovoru po evangeliju dejal, da je božja beseda velikonočnega jutra polna radosti ob dejstvu, da je grob prazen. Ob Kristusovem vstajenju žene postanejo prve prinašalke vesele novice odrešenja, je dejal nadškof Cvikl in dodal, da Jezusovo zmagoslavje pomeni naše vstajanje »iz greha in smrti«. »Če smo prej gradili na sebi, sedaj želimo svoje življenje »nasloniti na Gospoda«. Tudi koprski škof Jurij Bizjak se je ustavil pri praznem grobu, pri tem pa spomnil na obnovitvena dela v baziliki Božjega groba v Jeruzalemu in dodal, »naj nam obnovljen Božji grob daje priložnost, da v duhu vstopimo v Sveti grob in se ponovno prepričamo, da je resnično prazen, da v grob položeni ni bil ukraden, ampak obujen, kakor pravi pesem slednica: 'Povej nam, Marija, kaj si videla na poti! Grob Kristusa živega in slavo sem videla Vstalega, angelske priče, prtič in povoje.' Aleluja! Celjski škof Stanislav Lipovšek je med drugim dejal: »Če kdaj, smo prav v tem času potrebni oznanila, luči in moči, ki jo prinaša, oznanja in uresničuje skrivnost in vsebina velikonočnega praznika. To je, radostno in upanja polno sporočilo, da vse stiske in negotovosti sedanjega časa, ki jih srečujemo doma in po svetu, niso zadnja beseda, ampak je odločilno dogajanje, ki se je začelo v velikonočnem jutru v Jeruzalemu in ga obsega velikonočno sporočilo: Kristus je od mrtvih vstal in živi!« Murskosoboški škof Peter Štumpf je opozoril, da Jezus ob vstajenju ni pustil nobenih sledov. Njegovo poveličano telo nima nič skupnega z grobom. Jezusovo od mrtvih vstalo telo pušča svoje sledi samo v človeškem srcu. In to zaznamo z vero, ki ne potrebuje nobenih dokazil o tem, kako je Jezus vstal od mrtvih. Po besedah škofa Štumpfa je praznik vstajenja lepa priložnost, da se zahvalimo za dar krsta, za dar vere in za večno življenje, ki nam je obljubljeno, če umrjemo grehu. Novomeški škof Andrej Glavan pa je spomnil, da se v spomin na dan Gospodovega vstajenja, prvi dan v tednu, zbiramo k evharistiji, proslavljamo in podoživljamo dogodke, brez katerih bi bila prazna naša vera. Na ta dan je umrli in v grb pokopani Jezus Kristus z lastno božansko močjo vstal od mrtvih in se prikazal preplašenim in užaloščenim učencem in jih nagovoril s tolažečim pozdravom: »Mir vam bodi!«

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...