Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Evropa je na razpotju - v kakšni obliki se bo ohranila?

Slovenija | 13.04.2017, 11:33

Evropa je v krizi in na razpotju, vprašanje je, v kakšni obliki se bo ohranila. Tako so razmišljali udeleženci javne tribune, ki jo je včeraj v Ljubljani pripravil Zbor za republiko. Ob tem so dodali še svoje poglede na prihodnost Slovenije.

Diplomat Igor Senčar je spomnil, da je Slovenija del Evropske unije, ki je tako tudi naša domovina, zato smo odgovorni zanjo in tudi zainteresirani za njeno dobrobit. Akademik Janko Kos je ocenil, da se bojimo njenega razpada, a to po njegovem pomeni, da moramo pomisliti na to, kako naj se Evropska unija reši čeri, ki ga povzročajo.

Da je zmanjkalo smisla za skupno in skupnost, je opozoril evropski poslanec iz vrst N.Si Lojze Peterle, prav tako po njegovem mnenju že dolgo ne deluje bistveni element povezave, nemško-francoski motor. Kot je dodal, bi moralo biti gospodarsko vprašanje na prvem mestu. Da je treba okrepiti gospodarsko moč, se je strinjal tudi nekdanji generalni sekretar Skupine za premislek o prihodnosti Evropske unije Žiga Turk.

Vprašanje ni, ali se borimo za neko novo Evropsko unijo in jo postavljamo na noge, vprašanje je, ali lahko obstoječo obdržimo. Tako je menil predsednik SDS Janez Janša. Prepričan je, da bi to moral biti tudi interes Slovenije. Med glavnimi problemi povezave je navedel demografijo, strukturne razlike, radikalni islam, apetite Rusije in nedoraslo politično elito, ki ima v rokah staro celino. Da je glavni vir nestabilnosti Evropske unije nespoštovanje dogovorjenega, je poudaril član SLS Andrej Umek. Po njegovih besedah moderna evropska civilizacija temelji na spoštovanju človekovih pravic in svoboščin, a kot je ugotavljal, tega ni.

Da je Evropska unija postala priročno odlagališče za nacionalne probleme in dimna zavesa za zakrivanje domače nesposobnosti, je dodal pravnik Matej Avbelj, ki je med drugim podpisnik t. i. Ljubljanske pobude za novo ustavo Evropske unije. Sodelovala sta tudi pisec osnutka tega besedila, pravnik Peter Jambrek, in dolgoletni zunanji minister Dimitrij Rupel.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...