Koliba – Film o verovanju, ljubezni in odpuščanju
Slovenija | 09.04.2017, 07:00 Marta Jerebič
V slovenske kinematografe je v četrtek prišel film Koliba. Posnet je po izjemnem knjižnem delu, ki gledalca popelje naravnost v srce in naravo Boga sredi bridkega človeškega trpljenja. Film nosi sporočilo o verovanju, ljubezni in odpuščanju. Frančiškan p. Andraž Arko, ki se še posebej ukvarja s filmsko kritiko, ga priporoča. Prinaša veliko vprašanj za osebno razmišljanje ali skupni pogovor ter priložnosti za poglobitev osebne vere, osebno in duhovno rast.
P. Andraž Arko meni, da nas film in knjiga v izvirniku privedeta do vsem razumljivega pogleda na Boga. »V ozadju predstavitve Svete trojice, ki je predstavljena preko treh oseb, vstopamo v teologijo na izjemno preprost način, ali pa na svetopisemski način, kot nam je poznan.«
Zgodba v ozadju sicer govori o najhujši mori slehernega starša: najmlajšo hčer nekdo ugrabi iz kampa in njenega trupla nikoli ne najdejo. Žalujoči oče se znajde pred najtežjo odločitvijo svojega življenja: odpustil naj bi nekaj, česar ni mogoče odpustiti. »V tem trenutku je film najbolj postni in hkrati vstajenjski, odrešenjski. Namreč, ko mora glavni igralec dati skozi celoten proces odpuščanja. Nenazadnje nas vse gledalce sooča z dejstvom obsojanja, ki ga nenehno vršimo.«
Film kaže, kako moramo na zlo odgovoriti z Božjim usmiljenjem. P. Arko še dodaja, da se v filmu mestoma zdi, kot da se morda institucije Cerkve kot take ne potrebuje, vendar pa »je vendarle tudi tukaj zamejen film z začetnim prizorom pri bogoslužju in slavljenju Boga v protestantski cerkvi, kjer je glavni igralec nemo navzoč, medtem ko se film konča s tem, da se vera pri njem premakne, pri čemer ne zapusti cerkve in občestva kot takega, ampak postane bolj vključen član,« je še dejal p. Andraž Arko.