Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Malo gospodarstvo si želi konkretnih rešitev s strani vlade

Politika | 28.03.2017, 14:51 Petra Stopar

Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije je na posvetu na Brdu pri Kranju opozorilo, da stanje v malem gospodarstvu še niti približno ni dobro. Ob tem se delodajalci bojijo, da jim bodo nekatere načrtovane zakonodajne spremembe prinesle dodatne ovire. Predsednik združenja Drago Delalut iskreno upa, »da bo na oblast končno prišel nekdo, ki razume težave gospodarstva«.

Kot je v začetku posveta opisal predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Drago Delalut, položaj v obrti in podjetništvu ni niti približno tako rožnat, kot bi to rada pokazala vlada, kljub temu, da je zaznati gospodarsko rast in da gre nekaterim dejavnostim dobro. Vendar pa je še precej takšnih, ki jim še ni uspelo priti na predkrizno raven.

Po prepričanju malega gospodarstva mora vlada odločneje ukrepati v zvezi s proračunskimi naložbami, sproščanjem bančnega krča, fleksibilizacijo trga dela, uvedbo ustreznejšega sistema izobraževanja ter podporo gospodarstvu na mednarodnih trgih. »Zadnji čas bi bil, da se strateško lotimo gospodarskega razvoja in se celovito lotimo trga dela in socialnih pravic ter reform, kot sta zdravstvena in pokojninska. Ker smo dobro leto pred volitvami, lahko pričakujemo še več všečnih potez te koalicije, ki seveda ne bodo všečne gospodarstvu, zato iskreno upam, da bo končno nekdo na oblasti, ki razume probleme gospodarstva, predvsem malega, in ne bo jamral, temveč iskal konkretne rešitve za slovensko gospodarstvo,« je nadaljeval Delalut.

Delodajalci so še posebej izrazili kritiko predlaganemu vladnemu osnutku sprememb zakona o inšpekciji dela – natančneje – kritični so do napovedi povečanega nadzora s strani inšpektorjev, ki bi lahko delodajalcem, če ne bodo pravočasno izplačevali plač, zarubili osnovna sredstva in prepovedali obratovanje podjetja.

A kot je v imenu vlade odgovoril državni sekretar na ministrstvu za delo Peter Pogačar, gre pri tem v marsičem za nerazumevanje. O vprašanju pristojnosti inšpektorja je pojasnil, da je prepoved obratovanja zapisana kot skrajna možnost. Ob tem je dodal, da so spremembe še v usklajevanju, zaradi česar bo ministrstvo verjetno sklicalo še en krog pogajanj. To pomeni, da osnutek delovne zakonodaje še ne bo romal na vlado.

Za komentar o dogajanju na posvetu in nesporazumih delodajalcev z vlado smo vprašali generalnega sekretarja omenjenega združenja Igorja Antauerja. Občutek ima, da so volitve preblizu in da na vladi ne bodo hoteli kaj resnega spremeniti. »Očitno so bila naša opozorila, da bi bilo treba bistveno več narediti prva tri leta, niso dosegla tistega, kar smo želeli,« je dejal. Kljub temu so v združenju hvaležni za možnost dialoga z ministrstvom in mu priznavajo, da se vključuje v socialni dialog.

Politika, Sociala
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...