Stanje revščine komisarju Sveta Evrope predstavila tudi Karitas
Sociala | 23.03.2017, 11:04 Petra Stopar
Svoj prvi uradni obisk v Sloveniji bo danes sklenil komisar Sveta Evrope za človekove pravice. Med drugim se je v zadnjih dveh dneh s predstavniki oblasti in nevladnih organizacij pogovarjal o vplivu revščine na človekove pravice. V Sloveniji po zadnjih podatkih pod pragom tveganja revščine živi 287 tisoč ljudi. Še posebej visoka je stopnja tveganja revščine med upokojenci.
Stanje revščine in socialne izključenosti je komisarju Sveta Evrope za človekove pravice Nilsu Muižnieksu predstavilo šest humanitarnih organizacij, med njimi Slovenska Karitas. »Kot Karitas smo najprej poudarili revščino, ki jo v zadnjem času vedno bolj občutijo ljudje, ki so zaposleni, a prejemajo najnižje dohodke. Tudi, če sta zaposlena tako oče kot mati, so ti dohodki izredno nizki in družina težko preživi,« je povedala strokovna sodelavka Alenka Petek, ki je v imenu organizacije komisarja opozorila tudi na težavo z zaposljivostjo mladih in prekarnega dela.
Vsi pa so se po besedah Petkove strinjali, da je treba v Sloveniji poskrbeti tudi za starejše: »Opazili smo, da je zelo veliko ljudi od starosti 45, 50 let naprej kar nekaj let brez zaposlitve. Težko dobijo zaposlitev, težko so konkurenčni na trgu dela, ker naša država povsod zahteva veliko materialno storilnost vseh. Potreba po socialnem podjetništvu in sofinanciranju tega s strani države je velika.«
Sicer pa so bile osrednja tema srečanj med Muižnieksom in predstavniki oblasti migracije. Pri tem se je notranje ministrstvo strinjalo s predlogom, da bi osebe s priznano mednarodno zaščito vključili v integracijo. Predstavniki ministrstva so ob tem povedali, da na tej ravni v Sloveniji že deluje svet za integracijo, ki vključuje predstavnike nevladnih organizacij in priseljencev.