Družina (foto: Ingimage)
Družina

DZ potrdil družinski zakonik, NSi razočarana zaradi nepotrebne širitve pojma družina

Politika | 22.03.2017, 13:03 Petra Stopar

Novi družinski zakonik je torej s 54 glasovi koalicije in skupine nepovezanih poslancev včeraj prestal odločanje v Državnem zboru. Proti je glasovalo 25 poslancev opozicije. V NSi in SDS so bili kritični do zakonika, ki so ga volivci zavrnili na dveh referendumih in ki po njihovem mnenju odpira pot posvojitvam otrok s strani istospolnih parov ter teoriji spola.

V NSi so se s predlaganim dopolnilom zavzemali za to, da bi bila v zakoniku družina definirana kot življenjska skupnost staršev in otrok, ki zaradi koristi otrok uživa potrebno varstvo. A kot pravi poslanka NSi Iva Dimic, »ta amandma včeraj žal na seji ni bil sprejet, ostala pa je definicija, ki jo je predlagala - tudi SDS - že na matičnem odboru«. In to je: »Družina je življenjska skupnost otroka, ne glede na njegovo starost, z obema ali enim od staršev ali z drugo odraslo osebo, če ta skrbi za otroka in ima do otroka določene obveznosti in pravice.«

A tudi SDS je – kot je v stališču predstavil poslanec Marijan Pojbič – v razpravi na seji DZ kljub njenim delno uslišanim amandmajem s seje odbora še enkrat predlagala, »da se ohrani definicija tradicionalne družine, mame in očeta ter otrok, pri tem, da se jasno določi pomen ostalih oblik družin, kot so enostarševske družine, pa tudi, da se opredeli začasno nadomestne družine z otroki v rejništvu, da se otroka v rejništvu ne bi več označevalo s slabšalno oznako ’rejenec’«.

V NSi opozarjajo tudi na nevarnosti imenovanja druge odrasle osebe v definiciji družine, »predvsem zato, ker bi stari starši dobili starševsko pravico za svoje vnuke v primeru smrti obeh staršev in tako imeli vse pravice kot starši, tako da ni potrebe po tem, da bi bila v 2. členu zakonika zapisana neka druga oseba«. Pomisleke imajo tudi zaradi vnašanja teorije spola »in tega, kar se nam lahko v prihodnosti pripeti tudi zaradi zapisa ’ne glede na starost otroka’«.

So pa v NSi zadovoljni, da je v zakoniku ostala opredelitev zakonske zveze kot življenjske skupnosti moža in žene, katere sklenitev, pravne posledice in prenehanje ureja zakonik in da se je k 3. členu dodalo, da je pomen zakonske zveze v zasnovanju družine. O morebitnih nadaljnjih ukrepih Dimičeva težko govori, bodo pa v poslanski skupini spremljali in zahtevali še nekaj obrazložitev v zvezi s prenosom pristojnosti pri nekaterih ukrepih za varstvo otroka s centrov za socialno delo na sodišča, predvsem kar zadeva hitrost postopkov.

Politika, Sociala