SDS za pravno in pravično državo za vse državljanje
| 09.03.2017, 11:31 Rok Mihevc
Slovenska demokratska stranka je predstavila predloge sprememb na področju pravosodja. Po besedah poslanca SDS Vinka Gorenaka trajnemu sodniškemu mandatu v stranki ne nasprotujejo, a si želijo predvsem daljše preizkusno sodniško obdobje. Z njim bi nekdo, ki bi sodnik postal pri 30 letih, trajni mandat dobil šele čez deset ali petnajst let.
Kot prvi in najpomembnejši sklop je Gorenak izpostavil izvajanje zakona o sodniški službi. Po njegovih besedah je eden temeljnih problemov v naši državi, da nikoli ni bil spoštovan člen, ki določa, da sodniki, ki so odločali v postopkih, v katerih so bile kršene človekove pravice, ne morejo dobiti trajnega mandata. »Pripravljamo revizijo imenovanja sodnikov od leta 1994, da bomo preverili, kateri sodniki tega pogoja niso izpolnjevali.«
Tiste sodnike, ki kršijo pravice, bi bilo po njegovih besedah treba odsloviti iz sodnih dvoran, tiste, ki sodijo pravično, pa primerno nagraditi. V stranki želijo spremeniti tudi sistem odločanja v sodnem senatu, ki bi postalo javno, uvedli pa bi tudi možnost ločenih mnenj, torej podobno kot na ustavnem sodišču. »V celoti nameravamo odpraviti možnost vračanja v ponovno sojenje na prvi stopnji. Sodniki na višjih sodiščih bodo preprosto morali odločati in jih ne vračati nazaj na prvo stopnjo."
Vzpostavili bi sistem 6+3+3, kar pomeni, da bi bili vsi sodni postopki končani v enem letu. »V šestih mesecih bi bila zadeva končana na prvi stopnji, v treh mesecih na drugi in v treh mesecih na vrhovnem sodišču. In v tem času bi morali priti do odločitev.«
Uvedli bi tudi javno dostopen register sprejetih sojenj. Tako bi lahko vsakdo preveril vsebino odločitev in kateri sodnik je v določenem primeru kršil človekove pravice. Obenem v SDS predlagajo odpravo sodne preiskave, ustanovili pa bi specializirano sodišče za kršitve človekovih pravic v sodnih postopkih ter za najhujše oblike kriminalitete.