Dominko: Opozorila staršev zelo pomembna za zaščito otrok pred zlorabo na spletu
Komentarji | 08.03.2017, 17:07 Petra Stopar
Najnovejše ugotovitve kriminalistične preiskave v Sloveniji so obudile opozorila o pasteh sodobne tehnologije in spleta v primeru spolnih zlorab otrok. Zaskrbljujoča policijska statistika kaže, da Slovenija ni izjema in da so tudi slovenski otroci vse pogosteje žrtve spolnih zlorab in otroške pornografije na spletu. »Internet ni tehnična stvar, ampak predvsem vsebina in to je element, ki se ga otroci v starosti od 7. do 15. leta starosti premalo zavedajo, sploh vseh neprijetnosti, ki se jim lahko dogodijo,« opozarja vodja izobraževalnega programa Varni internet Tilen Dominko.
»Po drugi strani pa imajo starši nemalokrat zmotno mišljenje, češ, kaj pa lahko otroku povemo, saj nas prehitevajo po levi in po desni pri uporabi sodobne tehnologije,« je dejal Dominko v pogovoru za naš radio in dodal, da bi morali starši ali skrbniki otrokom vsak dan znova in znova ponavljati opozorila pri uporabi spleta »na podoben način, kot ga opozarjajo, preden gre na cesto, torej, naj pogleda levo in desno«.
Na žalost pa po njegovih besedah spolne zlorabe na spletu niso nič novega in »je to problem, ki se po našem mnenju slabih 5 do 10 let dogaja tudi v slovenskem prostoru, na žalost največkrat skrit za zidovi otroških sob, kjer najstniki, mladostniki in celo otroci veliko časa preživijo na spletu«. Predvsem mlajše uporabnike spleta novodobna tehnologija »pripelje do tega, da naredijo korake, ki jih v realnem življenju ne bi naredili«. Zato s programom Varni internet izobražujejo tako učence, dijake in starše kot zaposlene v vzgojno-izobraževalnih zavodih in šolah. Ob tem je opozoril na potrebo po sprejetju ustreznih ukrepov in ureditvi ustrezne zakonodaje s strani države.
Kar zadeva priljubljena spletna družbena omrežja, kot sta na primer Facebook in Snapchat, je prva stvar, ki se jo mlajši uporabniki ne zavedajo, ta, da »splet in novodobna tehnologija nista orodji za zabavo, ampak za delo«. Vse se jim »zdi hecno, zabavno, pomembno jim je pridobivanje ’všečkov’, komentarjev, da so višji na raznoraznih lestvicah, kjer se želijo s takšnimi ali drugačnimi neprimernimi vsebinami dokazati pred sovrstniki, kaj si upajo in kaj vse znajo,« svari Dominko.
Kot je znano, v primeru kriminalistične preiskave v Sloveniji, katere začetek v leto 2015, policija po včerajšnjih hišnih preiskavah in zasegu predmetov ni pridržala nobenega od sedemnajstih osumljencev, ker da ni odkrila otroka, ki bi bil neposredno ogrožen. Dominko v zvezi s pregonom storilcev pravi: »Nekdo, ki ima pet minut računalniškega znanja, se lahko zelo hitro izogne organom pregona in stvari skrije, zato ima policija potem zelo oteženo delo. To pripelje na žalost tudi do tega, da takšni in podobni primeri iz preteklosti v Sloveniji ne dobijo resnega epiloga oz. zaključki tovrstnih dogodkov javnosti niso znani. To na nek tih, posreden način, storilcem daje samo dodatno energijo v smislu, ’saj se mi ne more nič zgoditi’ ali ’samo majhne kazni bodo’. Moramo pa se zavedati, da se največja groza dogaja otrokom, ki so izkoriščeni in so zaznamovani za vse življenje. Te posledice so nepopravljive, zato menim, da morajo pristojne institucije poskrbeti za ustrezne kazni ali zakonodajo.«
Celotnemu pogovoru lahko tudi prisluhnete.