Post ob kruhu in vodi
Kakšen je smisel posta v krščanstvu?
Slovenija | 06.03.2017, 09:38 Marjana Debevec
Inštitut Stanka Janežiča za ekumensko teologijo in medreligijski dialog pri Teološki fakulteti in založba Ognjišče pripravljata popoldne predstavitev knjige Post – pot v življenje in nove številke revije Edinost in dialog. Knjiga o postu je delo prof. Vesne Dimitrijević Srečković in srbskega profesorja Vladimirja Vukašinovića.
Prireditev bo potekala na Teološki fakulteti v Ljubljani, ob 17.00 ter jutri v Glazerjevi dvorani Univerzitetne knjižnice v Mariboru prav tako ob 17.00. Med drugim se je bodo udeležil tudi nekateri škofje, metropolit Porfirije, avtor knjige in drugi gostje.
Omenjeni knjigi bo posvečen tudi 25. pogovorni večer Foruma za dialog med vero in kulturo z naslovom: Post in osebna rast. Potekal bo v torek, 14. marca.
Z moderatorjem Pavletom Rakom bodo sogovorniki iz različnih krščanskih okolij govorili o svoji osebni izkušnji in osebnem pojmovanju posta: dr. Jožef Muhovič, dr. Porfirije Perić in akad. dr. Dimitrij Stefanović.
Tematika posta je danes dokaj popularna, presenetljivo pa bolj nagovarja tiste, ki jim je v ospredju skrb za zdravje, in manj tiste, ki bi morali biti pozorni na njegov izvirni pomen in smisel.
»Seveda nimamo nič proti postu iz zdravstvenih razlogov, tudi post zaradi hujšanja zna biti hvalevreden. V pogovoru pa se bomo dotaknili pomena, ki ga ima post pri grajenju naše osebnosti, torej duhovnega pomena posta«, so zapisali organizatorji večera. Zanimalo pa jih bo tudi, kakšen je lahko družbeni pomen posta.
Izvirno je post verska praksa in ni namenjen zdravljenju telesa v ozkem smislu. Poleg prehrane, ki vključuje odrekanje, ima post širši smisel, ki mu ga daje njegova verska razsežnost. V tej perspektivi je post sredstvo, ki nam odkriva, kaj je človek v svojem najglobljem bistvu. Zato je prav, da o postu govorimo ravno sedaj, ko v celotnem krščanskem svetu poteka velikonočni post.