Borisu Pahorju priznanje ZNP za življenjsko delo
| 02.03.2017, 12:34 Rok Mihevc
Združenje novinarjev in publicistov je podelilo častna priznanja Boruta Meška. Za življenjsko delo ga je tokrat prejel pisatelj in akademik Boris Pahor, za izstopajoče dosežke na področju dokumentarnega filma Valentin Areh, za prispevek pri razkrivanju slovenske polpretekle zgodovine pa Martin Brecelj.
Združenje novinarjev in publicistov priznanja podeljuje od leta 2011, z njimi pa skuša opozoriti na dosežke tistih, ki so neupravičeno prezrti in neopaženi. Po mnenju združenja je Boris Pahor eden od Slovencev, ki so zelo pomembno oblikovali celoten slovenski kulturni in družbeni prostor.
Ker se včerajšnje slovesnosti v Ljubljani Pahor ni mogel udeležiti, sta mu priznanje že pred dnevu na domu v Kontovelu pri Trstu izročila predsednica upravnega odbora Urška Makovec in predsednik združenja Tino Mamić. »Boris Pahor je bil zelo zadovoljen zaradi tega priznanja, saj smo izpostavili stvari, ki jih v slovenskih in zamejskih medijih o njem ne izpostavljajo, in sicer njegovo veliko vlogo pri demokratizaciji Slovenije, boju za slovensko državo in pri osamosvojitvi. To pa se je dejansko začelo z odpiranjem medijskega prostora v njegovi reviji Zaliv.« V tej reviji je Pahor med drugim pisal o povojnih pobojih in se zavzemal za priznavanje različnosti.
Priznanje za poglobljene dokumentarne filme je prejel Valentin Areh. Je slovenski vojni dopisnik z največ izkušnjami z različnih bojišč in je v imenu verodostojnega poročanja večkrat tvegal življenje. Lansko jesen je še posebej odmevalo njegovo delo neslaven propad vojske komunistične Jugoslavije ob razpadu države. Kot kaže, se je ta dokumentarni film soočil s cenzuro. Po predvajanju na nacionalni televiziji je bil najprej uvrščen v spletni arhiv RTV Slovenija, nato je bil od tam za nekaj časa umaknjen, kot je pojasnilo vodstvo javnega medija, zaradi avtorskih pravic. Ob vnovični objavi je primerjava nezakonitih prvih posnetkov in vrnjenega materiala pokazala določena neskladja oziroma rezanje določenih delov.
V združenju so prepoznali tudi pomemben prispevek filozofa, zamejskega javnega delavca ter dolgoletnega novinarja in urednika Martina Breclja - podelili so mu priznanje za opravljeno zgodovinsko raziskovalno delo. Na sinočnji podelitvi v prostorih Slovenskega svetovnega kongresa je povedal, da je počaščen, saj verjame v vrednote, za katere se zavzema združenje. »Slovenci bi morali uresničiti pogoje, ki bi omogočali, da se argumentirano pogovarjamo tudi o kočljivih in zahtevnih stvareh, tudi takih, ki so nas v preteklosti razdvajali in nas še danes razdvajajo.«
Mamić meni, da imena tokratnih nagrajencev sporočajo, da se je pri novinarskem delu vredno potruditi. »Da je vredno delati stvari in je potrebno kljub strahu slediti svoji vesti, ne se pa predajati lažnim strahovom, ki se širijo v zadnjih letih.«