Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Svetovalnica: Se zavedamo pomembnosti vitamina D?

Svetovalnica | 15.02.2017, 12:45 Rok Mihevc

Vitamin D je pomembno mikrohranilo, ki mu medicina zadnje čase odmerja še posebno veliko pozornosti. Poleg znane vloge pri ohranjanju zdravja kosti se zavedajo tudi vpliva na imunski odziv, krvni tlak, zdravje srca ter zaščito rakavih obolenj. Kaj pomanjkanje vitamina pomeni za telo, smo govorili v tokratni Svetovalnici, v katero smo povabili endokrinologinjo in strokovno direktorico UKC Ljubljana, dr Mišo Pfeifer.

D vitamin je poseben, ker ga z razliko od vseh ostalih vitaminov z zdravo mešano prehrano ne moremo dobiti dovolj. Lahko pa ga tvorimo v koži, če jo izpostavimo sončnim žarkom. A so določeni pogoji, ki morajo biti izpolnjeni. »Sončni žarki morajo skozi atmosfero prihajati čim bolj navpično, da se UV žarki v atmosferi ne izgubijo in ti žarki potem v naši koži pomagajo tvoriti vitamin D.« Ta se potem aktivira pri prehodu skozi jetra in šele potem dobimo vitamin, ki deluje preko svojih receptorjev.

Vitaminu D pravimo tudi »sončni vitamin«. Da ga pridobimo, se moramo soncu izpostavljati v tistih urah, ko nam dermatologi to odsvetujejo. »Kompromis pa je ta, da moramo biti na soncu kratek čas, torej do deset minut, nekajkrat na teden, med 1o. in 16. uro. Takrat namreč UV žarki prihajajo navpično. To velja za mesece od aprila do oktobra.«

Pomanjkanje tega vitamina lahko razdelimo na več stopenj. Optimalne koncentracije so 75 nmol/l, ampak te se težko dosežejo, razen če smo poleti dolgo časa izpostavljeni soncu ali če redno jemljemo nadomestke. Hujše pomanjkanje je, če je koncentracija pod 50nmol/l. Tipična bolezen hudega pomanjkanja pri otrocih je rahitis, pri odraslih osteomalacija ali bolezen mehkih kosti. Takrat se iz hrane ne more absorbirati dovolj kalcija in tega ne moremo vgrajevati v kosti. »Teh hudih pomanjkanj ne vidimo veliko, večinoma pri ljudeh, ki so vedno v prostoru, morda v domovih starejših občanov.«

D vitaminu pripisujejo še nekatere ugodne učinke. V študijah na celicah so dokazali, da ima vitamin pomembno vlogo pri spodbujanju naše odpornosti na okužbe tako na virusne, kot na bakterijske. "Včasih so npr. tuberkulozo zdravili na visoko ležečih zdraviliščih, da so se ljudje sončili. Če imamo dovolj vitamina D, ta vstopa v obrambne celice in nato sproži tvorbo naših lastnih antibiotikov. Antibiotiki znotraj te celice viruse oz. bakterije ubijejo.«

Pomanjkanje vitamina D lahko poleg sončenja nadomestimo tudi z nekaterimi pripravki.

Več pa v oddaji!

Svetovalnica
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...