Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Pavel Borštnik, Moj čas (foto: založba Mladika)
Pavel Borštnik, Moj čas

Pavle Borštnik s knjigo spominov v fari, kjer je bil rojen in krščen

Slovenija | 20.02.2017, 18:50 Tone Gorjup

V Antonovem domu pri frančiškanih na Viču so sinoči predstavili obsežno knjigo spominov rojaka Pavleta Boršnika z naslovom Moj čas. Izšla je pri tržaški Mladiki v zbirki Zapisi iz zdomstva. Avtor je v njej združil svoje spomine in obsežna razmišljanja o dogodkih, ki so usodno vplivali na njegovo „žrtvovano generacijo“. O leta 1925 rojenem Vičanu, ki živi v Clevelandu, so spregovorili urednik knjige Ivo Jevnikar, domačin p. Anton Jerman in zgodovinarja dr. Jože Možina in dr. Helena Jaklitsch. Odlomke iz knjige je prebirala Breda Zadnikar.

Župnijsko dvorano pri Frančiškanih na Viču so napolnili Borštnikovi sorodniki, domači farani in mnogi, ki jih zanima naša polpretekla zgodovina iz „prve roke“ in usoda tistih, ki so se znašli v zdomstvu. Po uvodnem pozdravu župnika p. Pepija Lebrehta, je urednik zbirke Ivo Jevnikar poudaril: „Pri nas v Trstu, od koder prihajam, v zamejstvu, je izid slovenske knjige še vedno praznik. Če pa je knjigo napisal avtor, ki že več kot sedemdeset let živi daleč od domačih krajev, v pisanju pa izpričuje veliko navezanost nanje, ljubezen do slovenskega naroda in jezika, privrženost demokraciji, resnici in svobodi, je praznik seveda še večji.“ Pavle Borštnik je zbranim poslal video sporočilo, ki ga je začel z besedami: „Zdi se mi posebej pomembno in v neko osebno zaodščenje, da se v isti fari, kjer sem bil rojen in krščen, s to knjigo nekako poslavljam od mladostnih spominov in od vseh srečnih in tragičnih dogodkov, ki mi jih je nabralo življenje.“

Na Viču rojeni frančiškan p. Anton Jerman, ki je Borštnikove, ki so ostali v domovini dobro poznal, je opisal svojo mladost in srečanja s Pavletom Borštnikom, ki je po osamosvojitvi znova obiskal domače kraje. Zgodovinarja Jože Možina in Helena Jaklitsch pa sta na osnovi zapisov Borštnika, ki je izšel iz liberalne sokolske družine in se med vojno pridružil četnikom, osvetlila predvojne razmere, čas okupacije, upor protikomunističnega tabora, umik v Italijo in večletno življenje v taboriščih. Urednik spominov Ivo Jevnikar je spomnil še na Borštnikovo bogato življenje v zdomstvu od poklicnega dela na radiu Glas Amerike do neutrudnega publicističnega ustvarjanje, ki ga vodi ljubezen do domovine, pa tudi kritičen pogled na današnjo stvarnost tako v domovini kot izseljenstvu. Več o predstavitvi knjige Moj čas, pa v nedeljski oddaji za Slovence po svetu.

Slovenija, Slovenci po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«