Novoporočenca izmenjujeta prstana
Kako lahko cerkveni sodniki mladim pomagajo k odločitvi za zakon?
Slovenija | 10.02.2017, 13:10 Marjana Debevec
Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je včeraj sprejel uslužbence metropolitanskega cerkvenega sodišča v Mariboru na letnem srečanju. Osrednja tema pogovora je bila papeževa spodbuda Radost ljubezni in njeno uresničevanje pri vsakdanjem delu cerkvenih sodnikov.
Po besedah nadškofa Cvikla je danes potrebno več pozornosti nameniti pripravi zaročencev na zakon in spremljanju mladoporočencev po poroki. To delo v veliki meri čaka župnike in krščanske skupnosti, kar papež poudarja tudi v spodbudi Radost ljubezni.
Predsednik metropolitanskega cerkvenega sodišča v Mariboru Stanislav Slatinek je med prednostnimi nalogami cerkvenih sodnikov, ki so povečini tudi duhovniki, vključeni v pastoralo, izpostavil iskanje primernejše govorice, ki jo bodo mladi ljudje razumeli, pa tudi opogumljanju mlade ljudi za zakon. »Mi smo na nek način prvi, ker poznamo stiske ljudi, tisti, ki lahko spodbujamo k resni odločitvi za vedno, kot pravi papež. K eni takšni drzni odločitvi, da bo zakon nekaj lepega in da ne bo takoj ugasnil. In papež lepo na nekem mestu pravi, da nekdo, ki ni pripravljen se zastaviti za vedno, se bo s težavo zastavil samo za eno uro, ali za en dan«, je povedal Slatinek.
Zelo pomembna naloga duhovnikov pa je predvsem spremljanje in razločevanje, da se ljudje zavedo svojega položaja pred Bogom. Od spovednika se namreč pričakuje drža ponižnosti, obzirnosti in ljubezni do cerkvenega nauka. »Razločevanje pomeni, da presoja, kaj je prav in kaj ni prav v tistem trenutku; kaj bi bilo primerno svetovati osebi, ki je v stiski; da jo ne obda z nekimi težkimi sodbami, da ji ne kliče kakršnegakoli greha na vest, ampak da ji skuša pomagati k rešitvi.«
Razločevanja naj bi se duhovniki po Slatinekovih besedah znova naučili. Sveti prostor, kjer se to zares lahko dogaja, je po njegovih besedah spovednica. Spovednik tako postane orodje, po katerem Bog rešuje človeka.