Tomšič: Bruselj ni prezrl gospodarske rasti, naložb in novih delovnih mest
Svet | 31.01.2017, 16:54
Za Evropskim parlamentom tega sklica je prva polovica mandata. Pretekli dve leti in pol ga je vodil socialist Martin Schulz, zdaj ga je za prihodnji dve leti in pol nasledil Antonio Tajani iz vrst Evropske ljudske stranke. Izzivi, s katerimi se bo edina neposredno voljena ustanova Evropske unije soočala do leta 2019, ostajajo podobni kot do zdaj - v ospredju bodo brexit in migracije.
Politični analitik Matevž Tomšič je prepričan, da bodo predvsem pogajanja o izstopu Velike Britanije iz povezave močno zaznamovala politični proces znotraj nje. Vendar dodaja, da ne bodo vplivala na samo delovanje Evropskega parlamenta. "Evropski parlament tukaj nima nekih ključnih pristojnosti." Tomšič opozarja, da Evropski parlament nima najpomembnejše vloge tudi pri ostalih vprašanjih, ki ostajajo na dnevnem redu povezave. "Po svojih pristojnostih še vedno ni primerljiv s parlamenti nacionalnih držav. Tudi stališča, ki jih Evropski parlament zavzame, niso tako zavezujoča kot stališča nacionalnih parlamentov." Kot primer omenja odnos do vstopa Turčije v povezavo, saj je so ostale ustanove v Bruslju povozile odločitev Evropskega parlamenta o prekinitvi pristopnih pogajanj s to državo. Prav tako ni imel posebnega glasu, tako Tomšič, pri begunsko-migracijski krizi. "Tukaj je bil Evropski parlament precej na stranskem tiru."
Tomšič ne verjame, da so bili zaradi izrednih okoliščin v zadnjih dveh letih in pol prezrti krepitev gospodarske rasti in naložb, ustvarjanje novih delovnih mest ter boj proti podnebnim spremembam. "To je nekaj, s čimer se je treba kontinuirano ukvarjati."