Blaž LesnikBlaž Lesnik
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Nasilje nad otroki. (foto: )
Nasilje nad otroki.

Cerkev v boju proti zlorabam mladoletnih

Svet | 27.01.2017, 12:41 Marjana Debevec

Francoska škofovska konferenca je objavila smernice v boju proti spolnim zlorabam. Dokument je eden izmed ukrepov, da bi Cerkev znova postala varno zatočišče za otroke in mladostnike, so sporočili francoski škofje. Povzročitelji zlorab po novih smernicah pri svojem delu ne bodo več smeli imeti stika z mladoletnimi osebami. Sicer pa obravnava primerov spolnih zlorab v katoliški Cerkvi po oceni teologa p. Hansa Zollnerja še ni zaključena.

Kriza, sprožena leta 2010, je sprožila valovanje in marsikaj spremenila, je prepričan Zollner. Toda Afrike in Azije to valovanje še ni doseglo, je v pogovoru za nemške medije pojasnil vodja Centra za zaščito otrok in mladoletnih na Papeški univerzi Gregoriana.

»V številnih škofovskih konferencah ravnajo tako, kot da se ta tematika tiče le zahoda«, je dejal jezuit p. Zollner. Sam še naprej spodbuja ukrepanje odgovornih: »Ker je pri zlorabah v Cerkvi ranjena tudi sposobnost verovanja, bi morali pri obravnavi teh primerov storiti več kot le sprožiti kazenski postopek in poskrbeti za terapijo.«

Zollner je povedal, da je papež Frančišek sprejel številne predloge komisije. Od lanskega septembra je denimo možno izreči cerkveno pravno kazen škofom, ki v boju proti spolnim zlorabam niso izpolnili svojih dolžnosti.

Že omenjene nove smernice, ki so jih izdali francoski škofje pa izrecno nasprotujejo molku v primeru spolnih zlorab v Cerkvi. Trenutno je Franciji v zaporu devet duhovnikov, obtoženih spolnih zlorab mladoletnih oseb, 37 jih je svojo kazen že odslužilo, proti 26-im pa je v teku sodni postopek. Kot je zapisano, je bilo pred sedmimi leti število postopkov še dvakrat višje.

Pri škofovski konferenci se je po navedbah škofov prijavilo 222 žrtev zlorab. Več kot polovica primerov se nanaša na dogodke iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, 35 odstotkov na obdobje do leta 2000, 4 odstotki pa po začetku novega tisočletja.

Pred letom dni se je v Franciji javilo več ljudi, ki so predstavnike Cerkve obdolžili spolnih zlorab. Lyonskega nadškofa, kardinala Philippa Barbarina, so prijavili, ker v svoji pristojnosti ni posredoval obtožb glede zlorab, vendar je državno tožilstvo avgusta lani obtožbo umaknilo. Kot so pojasnili, ni bilo dokazov, da je bilo storjeno kaznivo dejanje.

V odziv je Francoska škofovska konferenca spomladi ustanovila neodvisno »Komisijo proti pedofiliji« in uredila spletno stran, na kateri lahko žrtve zlorab in njihovi svojci prijavijo kaznivo dejanje in vzpostavijo stik s pristojnimi v svoji škofiji.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...