Trump ukinil financiranje organizacij, ki podpirajo splav v tujini
Svet | 24.01.2017, 12:45 Marta Jerebič
Novi ameriški predsedniki običajno v prvem tednu po nastopu službe nakažejo, kakšno politiko bodo zavzeli do splava. Donald Trump je včeraj, dan po obletnici, ko je bil v ZDA leta 1973 uzakonjen splav, podpisal ukaz o prekinitvi financiranja mednarodnih organizacij, ki po svetu izvajajo ali spodbujajo splav. Tako imenovano politiko "Mexico Cityja" je leta 1984 začel republikanec Ronald Reagan in je bila v veljavi do leta 1993, ko je Bill Clinton obnovil financiranje, George Bush mlajši nato ukinil, Barack Obama pa spet obnovil. Raziskave javnega mnenja medtem kažejo, da omejitev splava podpirajo celo Američani, ki so za t. i. izbiro.
Združene države Amerike vsako leto za programe načrtovanja družine v tujini namenjajo 400 milijonov dolarjev. Politika Mexico Citya ne pomeni, da bo ta pomoč ustavljena, ampak ukinja le financiranje organizacij, ki v tujini izvajajo in spodbujajo splav, na primer mednarodna veja Planned Parenthooda ali sklad Združenih narodov za prebivalstvo, ki je na Kitajskem zaradi politike enega otroka podpiral prisilne splave.
Različne raziskave javnega mnenja ugotavljajo, da večina Američanov ne podpira financiranja splava iz davkoplačevalskega denarja.
Gallupov inštitut je zabeležil, da je 58 odstotkov Američanov nasprotovalo Obamovi odločitvi, da obnovi financiranje splava, 35 odstotkov je to podpiralo. Najnovejša raziskava pa kaže, da je izmed sedmih največjih Obamovih ukrepov prav odločitev o financiranju splava v tujini naletela na največ nasprotovanja oziroma najnižjo podporo.
Decembra lani so svojo raziskavo opravili tudi Kolumbovi vitezi v sodelovanju z Marist kolidžem. 83 odstotkov Američanov nasprotuje uporabi davkoplačevalskega denarja za podporo splava v tujini. Temu, da bi davkoplačevalski denar uporabljali za financiranje splava v ZDA, pa nasprotuje več kot 60 odstotkov, od tega skoraj 90 odstotkov Trumpovih podpornikov in 40 odstotkov takih, ki so na volitvah podprli Hillary Clinton.
Skoraj 60 odstotkov anketirancev je menilo, da je omejitev splava na prvo trimesečje nujna oziroma pomembna prednostna naloga. V ZDA namreč ženske splav lahko opravijo praktično do trenutka otrokovega rojstva. Celo med tistimi, ki so za t. i. izbiro, jih 44 odstotkov meni, da je omejitev splava nujna oziroma pomembna prednostna naloga.
»Predsednik, to ni skrivnost, je jasno povedal, da je pro-life predsednik. Želi se zavzeti za vse Američane, vključno za nerojene,« je dejal tiskovni predstavnik Bele Hiše Sean Spicer.
Trump je obljubil tudi imenovanje pro-life sodnikov, prepoved splava v pozni nosečnosti, ukinitev financiranja organizacije Planned Parenthood in dodelitev denarja zdravstvenim centrom, ki ne izvajajo splava, za trajno pa želi doseči tudi prepoved financiranja splava iz davkoplačevalskega denarja.