Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Helena KrižnikHelena Križnik

Evropski, ameriški in afriški škofje v Sveti deželi

Svet | 14.01.2017, 10:17 Marjana Debevec

Škofje koordinacijske skupine za Sveto deželo so danes začeli tradicionalno letno potovanje v kraje Jezusovega življenja, smrti in vstajenja. Trinajst škofov, ki prihajajo iz Evrope, Severne Amerike in Južne Afrike, se bo s kristjani v Sveti deželi srečalo med 14. in 19. januarjem.

Romanje bodo začeli v Jafi, kjer bo potekala tradicionalna »maša narodov«, udeležili pa se je bodo predstavniki različnih narodnih skupnosti, ki živijo v Izraelu. V Tel Avivu bodo obiskali pastoralni center za migrante.

Ena od osrednjih tem pogovorov bo 50. obletnica okupacije, ki jo bodo zaznamovali z obiski Betlehema, Hebrona in vzhodnega Jeruzalema. Odprli bodo vprašanje trenutnega dialoga med Izraelci in Palestinci ter obiskali kraje, kjer ta dialog v spoštovanju že poteka kot je na primer Šotor narodov.

Poleg pogovorov in razprav so na programu tudi trenutki molitve in vsakodnevno obhajanje evharistije v različnih katoliških župnijah na območju Betlehema. Predvidena so še srečanja s škofi Svete dežele, profesorji in študenti betlehemske univerze, diplomati in odgovornimi pri različnih katoliških karitativnih organizacijah. 18. januar, ko bomo začeli molitveno osmino za edinost kristjanov, bo v celoti posvečen ekumenskemu dialogu: na programu je srečanje z verskimi voditelji v Sveti deželi ter molitveni dogodek v anglikanski cerkvi v Jeruzalemu. Škofje bodo prav tako obiskali krščanske skupnosti v Gazi.

Že pred potovanjem ameriških, evropskih in afriških škofov v Sveto deželo, pa so lanskega oktobra tja prvič skupaj odpotovali nemški katoliški in luteranski škofje. Obiskali so Jeruzalem, Betlehem in Galilejsko jezero ter si ogledali spominski objekt o holokavstu Yad Vashem. Kardinal Reinhard Marx in luteranski škof Heinrich Bedford Strom sta romanje označila kot pomemben korak proti spravi med dvema največjima krščanskima cerkvama v Nemčiji.

Svet, Cerkev po svetu
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...