God sv. Frančiška Saleškega in mesec verskega tiska
Slovenija | 24.01.2017, 08:46 Marta Jerebič
Obhajamo god sv. Frančiška Saleškega, zavetnika novinarjev. V prvih letih duhovništva se je veliko ukvarjal s pridiganjem. Ker na prižnici ni dosegel zavidljivih rezultatov, se je odločil, da bo svoje misli objavil na letakih, ki jih je raznašal po hišah in pritrjeval na zidove. Zaradi izvirne komunikacijske domislice svojega časa ga je papež Pij XI. leta 1923 razglasil za zavetnika novinarjev. Za njegov godovni dan je bil izbran 24. januar.
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore bo dopoldne daroval sveto mašo, med katero bo nagovoril katoliške novinarje. Sledilo bo še predavanje in srečanje novinarjev.
Koprski škof Jurij Bizjak je sodelavce Založbe Ognjišče nagovoril že včeraj. Osredotočil se je na stavek iz pisma Hebrejcem, kjer beremo, da je Kristus srednik nove zaveze ..., da bi prejeli obljubo večne dediščine tisti, kateri so poklicani! Po njegovih besedah so tudi novinarji sredniki, poslanci in apostoli. Sredniki med dogodki in njihovimi nosilci na eni strani in med poslušalci in bralci in gledalci na drugi strani. Sredniki, ki pa naj jim zadnji cilj in namen nikoli ne bo samo golo poročanje, temveč naj bo vedno zraven tudi obljuba večne dediščine, navdih presežnosti in večnosti.
Mesec januar je sicer tradicionalno posvečen verskemu tisku. Zadnjo nedeljo v januarju obeležujemo tudi kot nedeljo Svetega pisma. Katoliške založbe pa v tednu knjige, ki poteka od 23. do 31. januarja, omogočajo nakup knjig z 20 odstotnim popustom. To je tudi čas, da razmislimo o pomenu verskega tiska v duhovnem življenju.
Urednik Ognjišča Božo Rustja pojasnjuje, da danes bolj govorimo o katoliškem kot verskem tisku, saj ne obravnava strogo samo verskih vsebin, ampak vse, le da s katoliškega zornega kota. »Ni omejenih tem. Pišemo tako o politiki kot o spolnosti ...«Tako je nastala tudi priloga Slovenski čas pri tedniku Družina: »Nastala je iz pobud, da je treba angažirano vstopiti v prostor in obdelovati široke družbene teme s katoliškega vidika,« je povedal njen urednik Bogomir Štefanič. Urednik revij Tretji dan, Naša luč in Zaveza Lenart Rihar je poudaril pomen informiranja in formiranja kristjanov: »Kaj to pomeni, vidimo takrat, ko povprečnega kristjana zmanjka pri najmanjšem očitku, ki leze iz vseh zvočnikov naših medijev. Vidi se, kako dva največja katoliška medija (Družina in Ognjišče) ne uspeta, ne moreta nadoknaditi te vrzeli.«
Rustja sicer ugotavlja, da se medijska podoba pri nas vseeno spreminja zaradi novih tehnologij, na primer tviterja, kjer ima lahko neka osebnost več sledilcev, kot ima časopis naročnikov. »To bo v prihodnost za vse nas nov izziv. Gotovo se nekateri tega veselijo, vendar pa se moramo zavedati tudi, da to s seboj prinaša nove probleme, med drugim moralne.« Celotnemu pogovoru z Rustjo, Štefaničem in Riharjem lahko prisluhnete danes ob 21. uri v oddaji Od slike do besede.