Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Janja Frelih Gorjanc (foto: ARO)
Janja Frelih Gorjanc

Poslavljanja

| 27.12.2016, 11:26 Damijana Medved

V zadnji letošnji oddaji Modrost v očeh smo govorili o poslavljanju in odpovedovanju. Da bi lahko rasli, se moramo nenehno odpovedovati, v starosti pa postaja to odpovedovanje vse bolj očitno in velikokrat tudi boleče. S psihologinjo Janjo Frelih Gorjanc smo podrobneje govorili o odpovedi imetju, odnosom in vplivu.

Poslavljanje koledarskega leta nas vabi tudi k poslavljanju od navad, za katere ugotovimo, da nam škodujejo; marsikadaj se tega lotimo zelo velikopotezno in nas potem že sredi januarja obide občutek nesposobnosti, ko se zavemo, da smo si zastavili prevelike načrte v spremembi življenjskega sloga. Naša gostja nam je ob vprašanju, kako naj se lotimo poslavljanja, postavila pred izziv, da si postavimo vprašanje, zakaj smo tam, kjer smo; čemu služi moja razvada; morda sa npr. za lenobo dejansko skriva utrujenost, kar je povsem drugačno izhodišče.

Starost sama na sebi narekuje slovo in odpoved; v oddaji smo pozornost usmerili v odpoved imetju in Janja Frelih Gorjanc ob vprašanjih, kako naj se odpovemo stvarem, za katere smo varčevali vse življenje, komu naj jih podarimo in kaj storiti, če drugi nočejo sprejeti našega imetja, odgovarja, da je stvari treba jemati kot nekakšne služabnike in presoditi, kdaj nam še služijo in kdaj napoči čas, ko nam ne služijo več, bi pa morda lahko služili komu drugemu. Ob tem pa se je potrebno zavedati, da je iluzorno od drugih pričakovati, da bodo imeli enak odnos do stvari, kot ga imamo sami in da je treba sprejeti, da vsak razvije svojstven odnos.

V starosti ljudje umirajo. Sozakonec, sorodniki, prijatelji, … Kljub temu, da nikoli ni prepozno za spletanje novih prijateljestev, je kljub temu starost čas, ko je odnosov vedno manj. In misli Anslema Gruena, da se v starosti moramo naučiti biti tudi sami, naša gostja dodaja, da se moramo naučiti biti sami v vseh življenjskih obdobjih.

Za marsikoga je težko, da se mora na starost odpovedati svojemu vplivu, svoji moči. Prepustiti vajete drugim. Sobivati z mlajšimi generacijami, a v resnici se vse življenje poslavljamo. Ne moremo se oklepati niti otroštva, niti mladosti. Da bi lahko rasli, se moramo nenehno odpovedovati in Janja Frelih Gorjanc poudarja, da s poslavljanjem od starega dajemo prostor novemu.

Rojstvo Odrešenika in iztekajoče se koledarsko leto je primeren čas, da se ozremo na prehojemo pot in ovrednotimo svoje življenje; morda tudi primeren trenutek, da se poslovimo od nekaterih idealov, neizpolnjenih hrepenenj, da (si) odpustimo in živimo v hvaležnosti, za vse kar nam je bilo dano doživeti in prejeti; četudi so bile to grenke in težke stvari – da se spravimo s sabo in svetom.

 

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...