Introvigne: Zaradi vere ubitih 90.000 kristjanov
Cerkev po svetu | 27.12.2016, 10:48 Marta Jerebič
Na včerajšnji praznik sv. Štefana, prvega mučenca, smo še posebej molili za preganjane kristjane po svetu. Statistike o slednjih so različne, odvisno katere dejavnike upoštevamo. Oseb, ki so zavestno postavljene pred tragično izbiro – odreči se veri ali umreti, je nekaj sto. Druge statistike gledajo širše in ne štejejo le »kandidatov za beatifikacijo«, temveč vse, ki se niso odpovedali določenim verskim dejanjem in praksam, čeprav so se zavedali, da so zaradi tega lahko ubiti. Število se tako dvigne na nekaj tisoč. Še tretje pa je štetje prav vseh, ki so ubiti zgolj zato, ker so kristjani.
Direktor italijanskega Centra za preučevanje novih religij, profesor Massimo Introvigne, ocenjuje, da je bilo v letu 2016 zaradi vere ubitih okoli 90 tisoč kristjanov. To pomeni eden vsakih šest minut. Največ kristjanov, 70 odstotkov, je bilo ubitih med plemenskimi spori na afriški celini. V statistiko so vključeni, ker gre v veliki večini za vernike, ki so zavrnili bojevanje z orožjem zaradi ugovora vesti. Preostalih 30 odstotkov pa so žrtve terorističnih napadov, rušenja krščanskih vasi ali vladnih preganjanj, kot je v primeru Severne Koreje.
Prišteti je potrebno še od 500 do 600 milijonov kristjanov, ki svoje vere ne morejo izpovedovati na povsem svoboden način.
Profesor Introvigne je za Radio Vatikan posebno pozornost namenil ozemljem, ki jih je zasedla Islamska država.
»Na ozemlju t. i. Islamske države je nekaj primerov, ki jih Cerkev preučuje z vidika morebitne beatifikacije. Tam so se kristjani zavestno odločili ostati in še naprej, kolikor je bilo mogoče, pričevati o svoji veri.«
Introvigne je ob tem spomnil, da Islamska država ubije tudi mnoge muslimane. V letu 2016 je po nekaterih ocenah, če izvzamemo Afriko, število kristjanov in muslimanov, ubitih zaradi vere precej podobno. Muslimane običajno ubijejo drugi muslimani. Najpogosteje suniti ubijejo šiite.
Introvigne še dodaja, da nestrpnost po svetu narašča, a da kristjani odgovarjajo s pričevanjem. Pakistanska kristjanka Asia Bibi je tak simbol preganjanja in pričevanja, ki tudi po sedmih letih v zaporu zaradi krivične obsodbe bogokletja sporoča, da ne sovraži nikogar, da odpušča in moli za tiste, ki ji želijo smrt.