Evakuacija iz vzhodnega Alepa preklicana, spopadi so se okrepili
Svet | 14.12.2016, 15:52 Andrej Šinko
Dogovor o evakuaciji civilistov in upornikov iz vzhodnega Alepa je bil preklican. Z območja spet poročajo o silovitem obstreljevanju in spopadih. Strani pa se medsebojno obtožujeta za kršitev prekinitve ognja, ki naj bi omogočila evakuacijo več tisoč civilistov in upornikov. Sirske sile so včeraj sicer sporočile, da so prevzele nadzor nad celotnim mestom.
Dogovor o evakuaciji, ki sta ga strani dosegli včeraj ob posredovanju Rusije in Turčije, naj bi bil suspendiran zaradi zadržkov sirske vlade. Ta naj bi izvajanje dogovora ustavila, ker je bila sprva predvidena evakuacija 2000 borcev, zdaj pa naj bi šlo za več kot 10.000 oseb. Sirski režim pa naj bi zahteval tudi seznam ljudi, ki jih bodo evakuirali, saj bi lahko bili med njimi tudi talci ali zaporniki upornikov. Slednji sicer vlado obtožujejo, da z Iranom postavlja nove pogoje.
Kdo je kriv za nove spopade?
V vzhodnem delu Alepa je danes prišlo do novih spopadov, ki se krepijo. ZDA, podobno kot Turčija, za dogajanje obtožujejo sirski režim in zaveznike. Rusija pa je na drugi strani za kršitev prekinitve ognja obtožila upornike in sporočila, da je sirska vojska obnovila napade na Alep, potem ko so uporniki prekršili premirje. Slednji naj bi napadli avtobus s civilisti, režimske sile pa naj bi jih želele zaščititi. Zdaj se bojujejo z uporniki še po posameznih četrtih vzhodnega dela mesta.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan naj bi drevi o razreševanju konflikta govoril z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom. Erdogan je bil kritičen tudi do Združenih narodov, češ da jim ni uspelo vzpostaviti varnih območij znotraj Sirije, kjer bi zaščitili civiliste. Turčija se je ponudila tudi za evakuacijo Alepa in posledično preselitev civilistov v Idlib blizu meje s Turčijo. Pripravlja tudi šotorišče, ki bi sprejelo do 80 tisoč oseb.
O Siriji tudi evropski poslanci
Evropski poslanci so v razpravi pred vrhom Evropske unije, ki bo jutri in v petek v Bruslju, pozvali države članice k ukrepanju glede dramatičnih razmer v sirskem Alepu. Od voditeljev pričakujejo, da se zavzamejo za prekinitev ognja in dostavo humanitarne pomoči v mesto.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v parlamentu v Strasbourgu pozval sprte strani v Siriji, naj omogočijo varen umik civilistov iz Alepa. »Svet zadržuje dih. Slike iz Alepa nas vse pretresajo,« je dejal vodja politične skupine Evropske ljudske stranke Manfred Weber. Pozdravil je umik sirskih upornikov iz vzhodnega dela mesta, a opozoril, da mora Evropska unija zdaj govoriti o humanitarni pomoči civilistom ter o sprejemu beguncev.
V zvezi z Alepom je omenil tudi vlogo Rusije v sirski krizi in poudaril, da politika umirjanja strasti ni primerna za pogovore z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Ob tem je pozdravil prizadevanja nemške kanclerke Angele Merkel in francoskega predsednika Francoisa Hollanda za podaljšanje sankcij proti Rusiji.
Tudi predsednik socialistov in demokratov Gianni Pittella je pozval k obsodbi ravnanja Rusije, humanitarni pomoči ter prekinitvi ognja. Od vrha v Bruslju pa ne pričakuje rezultatov.