Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole

Usodne posledice nepremišljene rabe pirotehnike

Slovenija | 16.12.2016, 20:35

Decembra pridejo na prodajne police razni pirotehnični izdelki. Da bi prazniki minili čim bolj mirno, policisti in zdravniki pozivajo k varni in uvidevni rabi pirotehnike. Posledice nepremišljenosti so lahko tragične. Letošnjo akcijo je podprl tudi motokrosist Tim Gajser.

Sporočilo letošnje akcije Bodi zvezda, ne meči petard! Z ambasadorjem, motokrosistom Timom Gajserjem, je predvsem v tem, naj mladi mladostniško vznemirjenje raje izživijo preko športa kot preko pirotehničnih izdelkov, predvsem prepovedanih, saj poškodbe, ki ostanejo, trajno zaznamujejo mladostnike. „Če sem prav pošten, v življenju še nikoli nisem prižgal petarde. Mladim svetujem, naj si izberejo kakšne pametne zadolžitve, športne aktivnosti, glasbene instrumente, kar jih veseli, da niti ne bodo imeli časa za neumnosti,“ je povedal Gajser.

Ambasador akcije Bodi zvezda, ne meči petard! Tim Gajser.
Ambasador akcije Bodi zvezda, ne meči petard! Tim Gajser. © Policija

Kljub prepovedi je še vedno veliko kršitev. V uporabi so petarde, čeprav velja, da so pirotehnični izdelki 2. in 3. kategorije, katere glavne značilnost je pok, prepovedani. Po zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih je prodaja pirotehničnih izdelkov dovoljena med 19. in 31. decembrom, uporabljajo pa jo lahko med 26. decembrom in 1. januarjem. V primeru kršitev naj se ljudje obrnejo na najbližjo policijsko upravo. Kazni storilce niso majhne. Predvidena globa za kršitev je med 400 in 1200 evrov.

Daniel Jug iz sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi opozarja na črn trg. „Ker je ilegalen, ni standardnega nadzora, v katerem bi se te zadeve proizvajale. So različne polnitve, različne kvalitete in tu je vsaka petarda, ki jo imaš v roki, problematična.“

Predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Uroš Ahčan je povedal, da so lani trije poškodovanci zaradi pirotehnike ostali trajno invalidni.

Če pride do poškodbe zaradi pirotehnike, je treba poškodovancu nuditi prvo pomoč, mu čisto obvezati rano in zaustaviti krvavitev. Ahčan tudi opozarja, da je poškodovanca treba pripeljati k zdravniku, saj lahko le kirurg oceni resnost poškodbe in tudi, kako je treba ukrepati. Ahčanu se tako zdi pomembna preventiva in osveščanje že v v vrtcih in šolah. Kot pozitiven primer je izpostavil lanskoletno preventivno akcijo v Gimnaziji Bežigrad v Ljubljani, kjer so med drugim v času odmora dijakom na desno roko nataknili vrečko, da so lahko izkusili, kakšen je občutek življenja brez roke.

Na ministrstvu za okolje in prostor opozarjajo še, da ognjemeti in druga pirotehnična sredstva vplivajo na koncentracije prašnih delcev PM10. Te so v prazničnem času, predvsem v silvestrski noči, močno povišane. Delci, ki so posledica ognjemetov, so zelo majhni in vsebujejo strupene težke kovine, kot na primer stroncij, barij in svinec. Če ni padavin, lahko ti delci lebdijo v zraku več kot en teden.

Slovenija, Sociala, Zdravstvo
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...